František Novotný & Igor Ardašev

11. březen 2020

Nová deska komorních skladeb německých romantiků pro housle a klavír. Poslechněte si recenzi Petra Vebera.

(…) František Novotný s Igorem Ardaševem nenatočili teď společně žádný komerční titul, ale poctivou porci německého romantismu. Tři autory, které mnohé spojuje. Roberta Schumanna, jeho ženu Claru a mladšího rodinného přítele Johannesa Brahmse. A k nim Hanse Pfitznera, jehož dílo je dozvukem romantické doby. Nápaditá dramaturgie! Skladby pro housle a klavír, které nekopírují obvyklé sestavy! Zvláště zařazení hudby Clary Schumannové je skvělé. (…) Je evidentní, a poslech desky to potvrzuje, že Clara Schumann měla talent a invenci. Novotný s Ardaševem hrají její hudbu tak, že není pochyb o oprávněnosti jejich výběru a rozhodnutí. (…)

Patří jim i za to, jak hrají Brahmse a Schumanna – robustněji než nějakou salonní hudbu, jak je potřeba, ale zároveň výrazně kultivovaně; virtuózně, jak je nutné, ale současně měkce a se skutečným hudebním obsahem. (…) Pfitznerova půlhodinová sonáta stojí za poslech. Brněnští páni profesoři, přední čeští koncertní umělci František Novotný a Igor Ardašev, ji hrají velkoryse a velkolepě, přesto bez prázdného patosu a prázdné okázalosti. Hovořit o detailech, o tónu, proporcích, vyrovnanosti, výraze, výdrži atd… je možné. Ale podstatnější je, že právě Pfitznerova hudba na jejich novém CD nejlépe ukazuje jejich kvality, které nespočívají jen v technické svrchovanosti, ale i v umělecké vyzrálosti, která nepotřebuje nic vystavovat na odiv, která neokázale slouží. (…)               

Nahrávka vyšla u vydavatelství Radioservis.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.