František Novotný & Igor Ardašev

11. březen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy František Novotný & Igor Ardašev

Nová deska komorních skladeb německých romantiků pro housle a klavír. Poslechněte si recenzi Petra Vebera.

(…) František Novotný s Igorem Ardaševem nenatočili teď společně žádný komerční titul, ale poctivou porci německého romantismu. Tři autory, které mnohé spojuje. Roberta Schumanna, jeho ženu Claru a mladšího rodinného přítele Johannesa Brahmse. A k nim Hanse Pfitznera, jehož dílo je dozvukem romantické doby. Nápaditá dramaturgie! Skladby pro housle a klavír, které nekopírují obvyklé sestavy! Zvláště zařazení hudby Clary Schumannové je skvělé. (…) Je evidentní, a poslech desky to potvrzuje, že Clara Schumann měla talent a invenci. Novotný s Ardaševem hrají její hudbu tak, že není pochyb o oprávněnosti jejich výběru a rozhodnutí. (…)

Patří jim i za to, jak hrají Brahmse a Schumanna – robustněji než nějakou salonní hudbu, jak je potřeba, ale zároveň výrazně kultivovaně; virtuózně, jak je nutné, ale současně měkce a se skutečným hudebním obsahem. (…) Pfitznerova půlhodinová sonáta stojí za poslech. Brněnští páni profesoři, přední čeští koncertní umělci František Novotný a Igor Ardašev, ji hrají velkoryse a velkolepě, přesto bez prázdného patosu a prázdné okázalosti. Hovořit o detailech, o tónu, proporcích, vyrovnanosti, výraze, výdrži atd… je možné. Ale podstatnější je, že právě Pfitznerova hudba na jejich novém CD nejlépe ukazuje jejich kvality, které nespočívají jen v technické svrchovanosti, ale i v umělecké vyzrálosti, která nepotřebuje nic vystavovat na odiv, která neokázale slouží. (…)               

Nahrávka vyšla u vydavatelství Radioservis.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.