Francis Jammes: Anýzové jablko

Francouzský spisovatel Francis Jammes
Francouzský spisovatel Francis Jammes

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Příběh jako z jiných časů, a přece je živý a dojímavý i dnes. Rozhlasovou úpravu půvabné novely Anýzové jablko (1904) z osobitého díla francouzského básníka a prozaika Francise Jammesa poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání. Uvádíme u příležitosti 150. výročí narození autora.

Francis Jammes (1868–1938) se usadil v jižní Francii, okouzlen přírodou a prostým životem venkovanů. Znám je především jako autor novelky Román zajíce, díla prodchnutého františkánskou pokorou.

Historická poznámka: dramatizaci Anýzového jablka předvedl 22. listopadu 1937 jeden malý pražský divadelní soubor: v režii Pavla Tigrida tehdy vystoupili studenti Zorka Janů, Josef Červinka a Jiří Orten. Všichni vystoupili pod pseudonymy, protože jako studenti se nesměli účastnit veřejných vystoupení. Josef Červinka se v našem pořadu vrátil k textu v roli strýčka Toma po celých třiašedesáti letech!

Vysíláme u příležitosti 150. výročí narození autora: Francis Jammes se narodil 2. prosince 1868 ve francouzském městě Tournay.

V titulní roli Věra Hučínová, dále účinkují: Jana Štěpánková, Iveta Dušková, Josef Červinka, Lukáš Hlavica

Překlad: J. O. Novotný
Připravila: Alena Heroutová
Režie: Hana Kofránková
V pořadu zazní hudba Maurice Ravela.