Finský spisovatel Kari Hotakainen navštívil Prahu
Finský spisovatel Kari Hotakainen má vzácný dar oslovit široké vrstvy čtenářů, aniž by slevil z vysokých literárních nároků. Dokáže totiž poutavě a s empatií pojednat osud jednotlivce v současném světě.
Čeští čtenáři už možná znají romány Na domácí frontě a Chrám svatého Izáka. Naposledy česky vydaný román Role člověka, který vydalo nakladatelství Dybbuk opět v překladu Vladimíra Piskoře, je prvním dílem trilogie, v níž autor mimo jiné tematizuje roli peněz v mladé kapitalistické společnosti.
I na to přišla řeč v průběhu setkání s autorem v pražském studentském klubu K4 a moderoval jej právě Vladimír Piskoř. Několik zajímavých momentů večera vybrala Ivana Myšková. Nejprve Kari Hotakainen představil hlavní hrdinku knihy.
Překladatel Vladimír Piskoř shodou okolností už v úterý 4. října od 19 hod v Malém sále Městské knihovny v Praze představí dalšího představitele finské literatury. Bude to Kristina Carlson, autorka pozoruhodné novely Zahradník pana Darwina.
Setkání se uskuteční v rámci Dnů Severu. Tento festival severské kultury opět po roce pořádá Skandinávský dům. Zahrnuje kromě literárních pořadů také výstavu o Laponsku v klubu K 4, besedu s překladateli severských literatur, filmové projekce včetně přehlídky Akiho Kaurismäkiho v Aeru či týdne norského filmu v pražkém kině Evald.
Nejposlouchanější
Viktorín Šulc: Etuda z odvrácené strany. Alois Švehlík a Vladimír Dlouhý na stopě brutálnímu vrahovi
-
Nikolaj Vasiljevič Gogol: Ženitba. Komedie s Ivou Janžurovou, Danou Medřickou a Jiřím Sovákem
-
Léon Bloy: Chudá žena. Nezapomenutelnou a vznešenou dceru bídy čte Jan Kanyza
-
Karel Čapek: Krakatit. Román o výbušninách a snění, o lidských vášních a bohu
-
Marie Urbanová − Stanislav Tišer: Já byl frajer kluk. Divoký život romského boxera a veksláka