Finálový koncert soutěže Karla Krautgartnera: Poslechněte si nejlepší jazzové kompozice v podání Concept Art Orchestra

11. říjen 2021

Český rozhlas Vltava odvysílal premiéru finálových kompozic mezinárodní Soutěže Karla Krautgartnera, jíž se účastní také rakouský a slovinský rozhlas. Kompozice pěti nejúspěšnějších skladatelů představil veřejnosti Concept Art Orchestra pod vedením Štěpánky Balcarové.

Letošní ročník mezinárodní ročník konaný ve Studiu A Českého rozhlasu 11. října 2021 se svým pojetím připodobnil britským Mercury Price, kde bývají všichni nominovaní zároveň i vítězi, přičemž se ještě vyhlašuje jeden absolutní vítěz.

V případě Soutěže Karla Krautgartnera byly jako absolutní oznámeny rovnou první tři vítězné kompozice a jejich autoři:

1. Emilian Sampaio – Liquid
2. Tobias Hoffmann – Universal Language
3. Dániel Hofecker – Gallerie des Cotelles

Všichni vítězní finalisté soutěže: Dániel Hofecker (Maďarsko/Rakousko), Tobias Hoffmann (Německo/Rakousko), Rok Nemanič (Slovinsko), Ursula Reicher (Rakousko) a Emiliano Sampaio (Brazílie/Rakousko).

Poprvé s mezinárodními soutěžícími

Skladatelská soutěž Karla Krautgartnera o nejlepší kompozice pro jazzový orchestr vznikla ve spolupráci Českého rozhlasu Vltava a souboru Concept Art Orchestra v roce 2016. Historicky první výběr nejzajímavějších soutěžních kompozic byl živě premiérován v Jazz Docku u příležitosti Mezinárodního dne jazzu 30. dubna rovnou do několika evropských rozhlasových stanic spolupracujících prostřednictvím Evropské vysílací unie EBU. Tehdy šlo pouze o výběr českých skladatelů. Soutěžní tradice pokračuje s loňskou covidovou přestávkou až do letošního inovovaného 5. ročníku, který Český rozhlas Vltava opět nabídne k mezinárodnímu odvysílání prostřednictvím EBU.

Novinkou letošního roku bylo především rozšíření o zahraniční soutěžící skladatele do 40 let věku díky spolupráci rakouského a slovinského rozhlasu. Porotci letošního ročníku byli Julian Argüelles (GB), Matúš Jakabčic (SK), Jan Hála (CZ) a Štěpánka Balcarová (CZ).

JAZZOVÉ POŘADY NA VLTAVĚ

11:00 JAZZOVÉ DOPOLEDNE (Všední dny a sobota)
18:00 JAZZOVÝ PODVEČER (Každý den)
21:00 KONCERT JAZZ (Čtvrtky)
23:30 JAZZOVÝ PODVEČER (Repríza toho dne)

Vltava na Facebooku

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.