Poslouchejte vítězné kompozice Skladatelské soutěže Karla Krautgartnera 2016

Concept Art Orchestra - Skladatelská soutěž Karla Krautgartnera - Mezinárodní den jazzu 2016 (Jazz Dock) - Dano Šoltis
Concept Art Orchestra - Skladatelská soutěž Karla Krautgartnera - Mezinárodní den jazzu 2016 (Jazz Dock) - Dano Šoltis

Big band Concept Art Orchestra vedený skladatelkou a trumpetistkou Štěpánkou Balcarovou zahrál 30. dubna 2016 u příležitosti Mezinárodního dne jazzu nové kompozice pěti českých autorů. V soutěži vyhlášené loni na podzim je nyní vybrala pětičlenná porota. Koncert z pražského Jazz Docku vysílal v přímém přenosu od 19.00 Český rozhlas Vltava a veřejnoprávní rádia ve Finsku, Švédsku a Slovinsku, ze záznamu pak Německý rozhlas.

Z patnácti autorů, potažmo skladeb byly jako rovnocenní vítězové zvoleni následující: Augustin Bernard – Nocturne for Jazz Orchestra, Jakub Dvořáček – Antimony, Matouš Hejl – Is But a Symbol of the Place, Miroslav Hloucal – Night Callin' a Jan Mazura – La Puerta.

Tři vítězné kompozice skladatelské soutěže pro jazzový big band. Poslechněte si záznam premiéry v podání Concept Art Orchestra

Skladatelská soutěž Karla Krautgartnera 2017 (2. ročník) – Concept Art Orchestra

Druhý ročník Skladatelské soutěže Karla Krautgartnera o nejlepší kompozice pro jazzový big band vyvrcholil 27. listopadu, kdy na veřejném koncertě v karlínském Studiu A Českého rozhlasu uvedl Concept Art Orchestra v premiéře mj. tři vítězné skladby. Záznam večera si můžete poslechnout na ČRo Vltava 14. prosince od 21.00.

„Tito autoři získali od porotců suverénně nejvíce hlasů, takže výběr byl v tomto ohledu jednoduchý,“ říká Štěpánka Balcarová, jedna ze členů poroty. Tu kromě ní dále tvořili Luboš Soukup, Jan Hála, Milan Svoboda a původem americký pozounista, skladatel a pedagog Edward Partyka, coby předseda poroty s dvojnásobnou sílou hlasu.

„Stylová šíře kompozic byla rozmanitá – od swingových až po velmi moderní,“ popisuje kvality skladeb Hála. „Některé byly spíše z oblasti vážné hudby a chyběl jim dostatek prvků jazzového jazyka.“ Porotci proto kladli důraz nejen na kompoziční techniku, ale i na stylovost a zvládnutí aranžérsko-instrumentační práce v jazzovém duchu.

„Obdrželi jsme také velmi ambiciózní skladby včetně jedné založené na free-jazzovém myšlení,“ doplňuje Soukup. „Kvůli našemu časovému omezení by však byly těžko proveditelné. Zájem ze strany českých autorů mě nicméně mile překvapil.“

Concept Art Orchestra je profesionální český jazzový orchestr. Za své loňské album The Prague Six (Animal Music) získal v kategorii Jazz & blues cenu Anděl. Specializuje se na interpretaci skladeb současných českých autorů, což ho výrazně odlišuje od ostatních big bandů v České republice.

Čtěte takéConcept Art Orchestra a Graz Composers Orchestra: Streamujte koncert sloučeného mezinárodního big bandu

Svojí činností pomáhá tvůrcům uvádět jejich díla na špičkové úrovni a díky časté spolupráci s Českých rozhlasem zajišťuje kvalitní dokumentaci soudobé bigbandové tvorby.

Skladatelskou soutěž Karla Krautgartnera pořádá Spolek Concept Art Organising ve spolupráci s Českým rozhlasem.

Concept Art Orchestra - Skladatelská soutěž Karla Krautgartnera - Mezinárodní den jazzu 2016 (Jazz Dock) - Štěpánka Balcarová