Filmy v Kasárnách. Letňák v jedinečném kulturním prostoru nabízí klasiku i horké novinky
Ne, nejde o žádné útvarové kino. V pražském kulturním centru Kasárna Karlín funguje veřejné letní kino. Tedy – taky letní kino, protože vedle toho si sem můžete zajít i na koncerty nebo výstavy, nebo jen tak posedět ve stínu stromů a dát si k tomu nějaký dobrý mok.
Dramaturgii kina má na starosti Jan Touš. „Snažíme se vybírat filmy, které v jiných letních kinech k vidění nejsou. Navíc naše prostředí je unikátní,“ odpovídá dramaturg na otázku, proč si mezi pražskými a českými letními kiny vybrat právě to karlínské. Má pravdu – filmová nabídka tu je opravdu pestrá, ať už co do žánrů tak i doby vzniku jednotlivých titulů. Na plátně se tak ocitnou snímky od Slavností sněženek, Samotářů či Návratu idiota až po Aftersun nebo Předběžné opatření, ale třeba i jedinečný dokument Vědkyně vs. věda. „Některé projekce organizujeme společně s Americkým centrem v Praze. Máme tak zaručenou vysokou kvalitu vybraných filmů, a navíc je to pro nás i o trochu levnější,“ pochvaluje si Touš. Začíná se vždycky v půl desáté večer.
Vedle toho ale karlínská Kasárna žijí i hudbou, výtvarným uměním a dalšími akcemi. Zájemci se sem mohou vypravit na koncerty cyklu Mladí ladí jazz, zahraje a zazpívá tu i Beata Hlavenková, Kristina Barta Quartet či moderní „jazzová“ kapela čtyř sehraných kamarádů a zkušených hudebníků s názvem Sépie z hor.
Jak si současní umělci představují budoucnost Země v roce 2050 v kontextu klimatických změn, nám řekne výstava Cli-fi 2050, kterou pořádá Člověk v tísni. A navštívit můžete i Smekáč pro všechny, což je jedinečný „sekáč“, jak název napovídá, pro kohokoliv bez rozdílu.
V živém vstupu do odpolední vltavské Mozaiky přímo z místa byla řeč i o financování činnosti Kasáren. „Na tuhle otázku odpovídám rád. Jsme živi díky všem, kdo si koupí vstupenku na naši akci nebo si u nás dají pivo. Tyhle peníze pak investujeme do dalšího kulturního programu,“ vysvětluje další z kasárenských domácích pánů Matěj Velek. Třetím z mluvčích byl Radek Pavlovič. Všichni tři, tedy Touš, Pavlovič i Velek byli hosty Tomáše Piláta. Trochu zlobila technika, ale všechno důležité nakonec bylo řečeno, i když poté, co selhal vysílací kodek, mezi všemi čtyřmi koloval jeden mobilní telefon.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.