Fenomenální houslista Renaud Capuçon zahrál s rozhlasovými symfoniky Faurého a Bartholdyho
Gabriel Fauré: Houslový koncert 17 min.
Gabriel Fauré: Pelléas et Mélisande, suita 18 min.
přestávka 20 min.
Felix Mendelssohn-Bartholdy: Symfonie č. 3 „Skotská“ 40 min.
Renaud Capuçon housle, dirigent
Francouzský houslista Renaud Capuçon, starší bratr obdobně proslulého violoncellisty Gautiera Capuçona, se tentokrát představil v Praze nejen jako sólista, ale také jako dirigent. Jeho vzácným nástrojem jsou už dlouhá léta housle z dílny rodiny Guarneri, na které hrával Isaac Stern. Před čtvrtstoletím začínal Renaud na postu koncertního mistra Orchestru mladých Gustava Mahlera, vedeného dirigentem Claudiem Abbadem. Od té doby se vypracoval v mezinárodní hvězdu.
K jeho nejnovějším nahrávkám se řadí album „Au Cinema“ s aranžemi hudebních témat stříbrného plátna a CD „Un violin à Paris“ obsahující škálu aranží pro housle a klavír. V posledních letech se umělec více věnuje i dirigování, od roku 2021 je dirigentem Komorního orchestru v Lausanne, s nímž už natočil CD věnované hudbě Arvo Pärta. Ve Švýcarsku rovněž založil a vede Festival Les Sommets Musicaux de Gstaad, je i ředitelem jihofrancouzského Festivalu de Pâques d’Aix-en-Provence.
Capuçonův pražský program tvoří dvě skladby Gabriela Faurého, Saint-Saënsova žáka a později učitele Maurice Ravela, asistenta varhaníka Charlese-Marii Widora u sv. Sulpicia v Paříži a následně varhaníka a sbormistra v kostele Madeleine. Jde o nedokončený Houslový koncert a suitu z hudby ke hře Pelléas a Mélisanda z pera nositele Nobelovy ceny za literaturu Maurice Maeterlincka. Stejným námětem se později zabývali skladatelé Jean Sibelius, Arnold Schönberg a Claude Debussy. Program završuje Skotská symfonie Felixe Mendelssohna-Bartholdyho.
Související
-
Liszt, Ravel, Beethoven. Virtuózní klavír a Osudová symfonie v podání rozhlasových symfoniků
Dvě nedlouhé, ale výrazné koncertní skladby se sólovým klavírem a v kontrastu k nim Beethovenova ikonická Osudová symfonie – takový byl program pondělního Koncertu SOČR.
-
Tristan a Isolda. Symfonický orchestr završil tříletý projekt monumentálním dílem Wagnera
Ve třetím dějství Wagnerovy opery se představí tenorista Michael Weinius, sopranistka Elisabeth Teige, mezzosopranistka Ester Pavlů a další sólisté.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.