Fenomén Pěveckého sdružení moravských učitelů. 120 let poté

5. září 2023

Od Leoše Janáčka po Zdeňka Lukáše, od Ferdinanda Vacha po Jiřího Šimáčka. S pamětníky i zpěváky mužského sboru na horské chatě, koncertech i v rozhlasovém studiu.

PSMU nebo také Sdružení, jak se ryze mužskému sboru ve zkratce říká, vzniklo v roce 1903 a pod současným sbormistrem Jiřím Šimáčkem úspěšně koncertuje stále, i když se časy po všech stránkách změnily. Dříve se jednalo o jedinečné, na svou dobu výjimečně vysoce profesionální a avantgardní těleso: za Rakouska-Uherska, Československa První republiky, i té tzv. Druhé: Protektorátu Čechy a Morava. Naplno PSMU pělo i v obnovené Československé republice, po roce 1960 v Československé socialistické republice, po roce 1989 v Československé federativní republice a od 1. ledna 1993 už jen v České republice.

Pěvecké sdružení moravských učitelů

Z vrcholného počtu osmdesáti zpěváků, které ještě pamatoval Leoš Janáček (a jak silně ho PSMU inspirovalo!), má sbor momentálně kolem třiceti členů. Přesto i nová rozhlasová nahrávka sboru dokazuje krásu a jedinečnost mužského sborového zpívání.

Důležité milníky PSMU od jeho založení Ferdinandem Vachem, působení legendárního Jana Šoupala nebo nejdéle dirigujícího sbormistra, kterým byl Lubomír Mátl, i současnou kondici „Sdružení“ zkoumala na horském soustředění sboru v Beskydech, ale i v rozhlasových archivech Renáta Spisarová. Tedy – z  Kroměříže zazářila v roce 1903 hvězda jménem PSMU, už v roce 1905 s triumfálními úspěchy v zahraničí. V Akademii uslyšíte, jak to bylo dál!

Spoluúčinkuje muzikolog Jiří Zahrádka a dirigent Štefan Sedlický. Ikonické nahrávky sborových skladeb PSMU i ty nejnovější uvádí Renáta Spisarová. Technická spolupráce Aleš Huber. 

Spustit audio