Federico Fellini: Mimořádný program č. 7. Hra o hře, která v rozhlasovém studiu právě vzniká

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Federico Fellini

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Před sto lety, 20. ledna 1920, se narodil významný filmový režisér a scenárista Federico Fellini. K tomuto velkému výročí uvádíme jeho původní rozhlasovou hru Mimořádný program č. 7. Inscenace vznikla v roce 2001 pod taktovkou režiséra Ivana Chrze, hlavní role tyranského a tvorbou zcela posedlého režiséra, připraveného splnit každé přání svých posluchačů, se ujal s energií sobě vlastní Miroslav Donutil. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Hra Mimořádný program č. 7 patří k Felliniho rané tvorbě, která byla opravdu pestrá, od ilustrací a karikatur až po rozhlasové skeče a hry. V roce 1939 se usadil v Římě, kde přispíval do humoristického týdeníku Marc´Aurelio. Ačkoliv jsou jeho začátky spojené hlavně s novinovými a časopiseckými ilustracemi a s novinařinou jako takovou, po druhé světové válce se už věnuje zejména filmové režii a scenáristice.

V roce1943 napsal také hru Mimořádný program č. 7. Odehrává se v rozhlasovém studiu, odkud se právě vysílá program, podle něhož hra dostala svůj název. Vše se děje pod vedením velmi sebevědomého a do své profese absolutně ponořeného režiséra. Průběh programu má jasný řád. Hlasatelka, kterou si zahrála Saskia Burešová, čte výzvy a přání posluchačů a ty se snaží režisér spolu se svým ansámblem, který čítá herce, asistenty, asistenty asistentů, zvukaře a další, splnit. A protože režisér se považuje za mistra svého oboru, který byl k této profesi předurčen samotnou historií svého rodu, není pro něj žádné přání nesplnitelné, byť by bylo sebeabsurdnější.

Miroslav Donutil

Odpovídat na otázky se bude prostřednictvím krátkých rozhlasových scének pod heslem nic není nemožné. Aby také ne, když všechno řídí režisér, který se chlubí tím, že zrežíroval vlastní porod a že ho musel několikrát opakovat, poněvadž nebyl spokojen s vlastním výkonem. A o jaká přání a dotazy se jedná? Namátkou vyberme například otázku, co říkají koleje, když po nich jede vlak, či kde skončí zvuky po tom, co odezní. Felliniho režisér se žádných dotazů nezalekne, naopak bere je jako výzvu a příležitost předvést svůj um.

Osoby a obsazení: Režisér (Miroslav Donutil), hlasatelka (Saskia Burešová-Obdržálková), Historie (Věra Galatíková), krejčí (Milan Stehlík), pomocný režisér (Vlastimil Venclík), mužský hlas (Vladimír Rusko), ženský hlas (Renata Kadaníková), Technik (Milan Křivohlavý), Rejnok (David Novotný), Jeseter (Václav Vydra), hlas cestujícího (Stanislav Lehký), herec (Jan Šťastný), herečka (Martina Hudečková), Človíček-přednosta (Bořivoj Navrátil) a další

Překlad: Vladimír Mikeš
Hudba: Petr Mandel
Dramaturgie: Pavel Minks
Režie: Ivan Chrz
Natočeno v roce 2002.