Existenciální kuchařka Igora Malijevského a Václava Kahudy. Anaximandros v kuchyni

11. červen 2021

Hovězí jazyk, mrkev, celer, petržel, kyselá okurka, vejce, pepř celý černý, nové koření, bobkový list, potravinářská želatina, ocet, sůl, kniha.

Uvařte řádný vývar z hovězího jazyka (nebo vepřových nožiček + koleno nebo plecko nebo krůtí krky), půl hodiny před koncem přidejte zeleninu. Po uvaření masa do měkka, vyndejte vše z vývaru a dejte vystydnout. Co s usní?

Mezitím uvařte natvrdo několik vajec. Proč dnes létají labutě tak nízko? Nakrájejte sklenici kyselých okurek na tenké plátky. Rovněž jajka oloupejte a pokrájejte pěkně. Do vlažné vody rozpusťte cca 2 dcl sklenici potravinářské želatiny (v případě vaření vepřových nožiček není želatina nutná) a nechte hrnec v teplé vodní lázni.

Může pomoci želatina v bytové krizi? Vystydlé maso a zeleninu nakrájejte (jazyk oloupejte, nožičky a koleno vykostěte, kůži namelte a dejte do vývaru). Na dno připravených nádob (misky, bábovkové formy, pekáče) naklaďte maso, vařenou zeleninu a kyselé okurky, navrch dejte plátky vajec. K čemu slouží růžová kšiltovka?

Rozpuštěnou želatinu vmíchejte do vývaru (Pozor, nesmí být příliš horký, narušila by se želírovací schopnost!), doplňte podle chuti lákem z kyselých okurek a octem. Připravenou směs opatrně nalévejte naběračkou na připravenou náplň a dejte na chladné místo ztuhnout. Podáváme s octem, cibulí, dobrým chlebem a Jiřím Sádlem.

autoři: Igor Malijevský , Václav Kahuda , Klára Fleyberková
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?