Existenciální kuchařka Igora Malijevského a Václava Kahudy. Anaximandros v kuchyni

11. červen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Huspenina (2002)

Hovězí jazyk, mrkev, celer, petržel, kyselá okurka, vejce, pepř celý černý, nové koření, bobkový list, potravinářská želatina, ocet, sůl, kniha.

Uvařte řádný vývar z hovězího jazyka (nebo vepřových nožiček + koleno nebo plecko nebo krůtí krky), půl hodiny před koncem přidejte zeleninu. Po uvaření masa do měkka, vyndejte vše z vývaru a dejte vystydnout. Co s usní?

Mezitím uvařte natvrdo několik vajec. Proč dnes létají labutě tak nízko? Nakrájejte sklenici kyselých okurek na tenké plátky. Rovněž jajka oloupejte a pokrájejte pěkně. Do vlažné vody rozpusťte cca 2 dcl sklenici potravinářské želatiny (v případě vaření vepřových nožiček není želatina nutná) a nechte hrnec v teplé vodní lázni.

Může pomoci želatina v bytové krizi? Vystydlé maso a zeleninu nakrájejte (jazyk oloupejte, nožičky a koleno vykostěte, kůži namelte a dejte do vývaru). Na dno připravených nádob (misky, bábovkové formy, pekáče) naklaďte maso, vařenou zeleninu a kyselé okurky, navrch dejte plátky vajec. K čemu slouží růžová kšiltovka?

Rozpuštěnou želatinu vmíchejte do vývaru (Pozor, nesmí být příliš horký, narušila by se želírovací schopnost!), doplňte podle chuti lákem z kyselých okurek a octem. Připravenou směs opatrně nalévejte naběračkou na připravenou náplň a dejte na chladné místo ztuhnout. Podáváme s octem, cibulí, dobrým chlebem a Jiřím Sádlem.

autoři: Igor Malijevský , Václav Kahuda , Klára Fleyberková
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.