Euripidés: Kyklóp. Setkání bájného Odyssea s Kyklópem Polyfémem v satyrském dramatu

5. prosinec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Setkání bájného Odyssea s Kyklópem Polyfémem

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Rozhlasová úprava satyrského dramatu řeckého klasika Euripida, jediného plně zachovaného textu tohoto druhu. Za pomoci až drastické komiky je tu zpracována epizoda setkání ithackého krále Odyssea a Kyklópa Polyféma. Účinkují Josef Kemr, Petr Štěpánek, Josef Vinklář, Miroslav Táborský a další. Rozhlasovou inscenaci natočenou v roce 1984, která byla zároveň vůbec prvním českým uvedením Euripidovy hry, poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Rozhlasová úprava: Jiří Pavel Klier
Osoby a obsazení: Silénos, otec Satyrů, vychovatel Bakchův (Josef Kemr), Odysseus, ithacký král (Petr Štěpánek), Kyklóp, jednooký obr Polyfémos, syn Poseidonův (Josef Vinklář), náčelník sboru (Jiří Schwarz), chór (Miroslav Táborský), chór (Rostislav Čtvrtlík), chór (Martin Dejdar), chór (Martin Mejzlík) a chór (Petr Jančařík)
Dramaturgie: Josef Hlavnička
Překlad: Helena Kurzová, Jiří Pavel Klier
Hudba: Milan Vidlák
Režie: Jan Tůma
Natočeno: v roce 1984

Ve starém Řecku trvaly divadelní slavnosti zpravidla celý den, nezřídka se hrály i tři tragédie za sebou. Hrdinové těchto tragédií procházeli mnoha příkořími a často umírali násilnou smrtí. Snad proto, aby divák neodcházel z divadla s představou o zlé vůli nebo nemohoucnosti bohů, přidávala se na konec čtvrtá hra, satyrské drama.

Obsah satyrských dramat byl nadlehčený až komediální, obyčejně v nich vystupoval Bakchus, bůh vína, či jeho vychovatel Silénos, náruživý piják, nechyběl průvod prostopášných Satyrů.

Kyklóp je jediné plně dochované satyrské drama. Jeho děj se odehrává na úpatí sopky Etny, kde sídlí v jeskyni lidožravý Kyklóp Polyfémos, jednooký obr, syn boha moře Poseidóna. Kyklóp zajal Siléna a Satyry a nutí je, aby mu sloužili. Nepříznivé mořské proudy přiženou k Etně i loď ithackého krále Odyssea, který se vrací od dobyté Tróje. A právě tím Euripidovo satyrské drama začíná.

autoři: Renata Venclová , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio