Eugene Demolder: Brusle královny holandské

Šlechtická dívka Valburga, její kojná Bertrana, Ďábel i Smrt v mysticky laděném tragickém příběhu z dávné minulosti, přesto dodnes živém. Účinkují Viktor Preiss, Johanna Tesařová a Andrea Elsnerová. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Belgický frankofonní prozaik Eugene Demolder (16. 12. 1862, Brusel – 19. 10. 1919, Essones) se živil jako právník. Jeho prozaická prvotina Smaragdová cesta (1899, česky 1925) čerpá z malířského života Rembrandtova století. V řadě dalších románů Demolder usiloval o živé a barvité zachycení historického prostředí. Psal povídky a romány.

Andrea Elsnerová natáčela titulní roli v pohádce na Štědrý den

K jeho nejlepším dílům patří fantasticky laděný román s názvem Brusle královny holandské (1901, česky 1931), ve kterém čerpal z dávných belgických zkazek a legend, které uchopil svým expresionisticky barvitým jazykem. Výsledkem je historicky zabarvené vyprávění s prvky moderní literatury, text pramenící z hluboké a bohaté imaginace autorovy, příběh s tragickými, humornými i ironickými pasážemi, kniha zcela mimořádná a dodnes velice živá. V roce 2019 ji z překladu Jaroslava Pocha pro rozhlasovou Četbu na pokračování připravila a režijně nastudovala Hana Kofránková.

Účinkují Viktor Preiss, Johanna Tesařová a Andrea Elsnerová

Překlad: Jaroslav Poch
Připravila a režijně nastudovala: Hana Kofránková
Natočeno v roce 2019.

autor: tur
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...