Emanuel Frynta: O umění

3. březen 2015

Úvaha českého básníka a překladatele o podstatě umění a o kýči.

Poslouchejte na Vltavě 3. března 2015 v 9:30. Po odvysílání se zamyšlení objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstane tam až do pondělí 9. března 2015.


Básník, překladatel, editor a literární historik Emanuel Frynta (1923-1975) napsal řadu studií, úvah, statí, kritik, předmluv a doslovů. Je autorem vzácně koncentrovaným, erudovaným a podnětným. V letech 1946-1948 napsal Frynta mnoho kritických článků (většinou pro Lidovou demokracii), po roce 1948 se odebral do ústraní a živil se překládáním a literární prací.

Své esejistické umění věnoval autorům jako L. Klíma, J. Hašek, F. Kafka, B. Hrabal, J. Kolář ad., překládal z ruštiny, španělštiny, italštiny a němčiny, uspořádal proslulou antologii Moudří blázni.

Esej s názvem O umění je v knize Eseje publikován z rukopisu uchovaného v autorově literární pozůstalosti. Autor se v něm zamýšlí nad samou podstatou umění, uvažuje o tom, co umění je a co není, vymezuje i podstatu kýče.


Autor: Emanuel Frynta Připravil: Petr Turek

autoři: tur , Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Mimozemští roboti, červí díry, kosmické elektrárny... je lepší být ve střehu.

Tomáš Vacek, šéfredaktor a moderátor Rádia Junior

Tomáš Vacek

Komplet 3CD Vladana a Prasopes

Koupit

Co se stane, když se desetiletá holka rozhodne být intergalaktickou strážkyní? Sci-fi seriál o útěku z domova, vzpouře strojů a přátelství s jedním zvláštním kouzelným zvířetem.