Egon Hostovský: Cizinec hledá byt

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Spisovatel Egon Hostovský - kulturní redaktor RFE

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Jan Vlasák v symbolickém příběhu českého emigranta Marka, který putuje New Yorkem a zoufale hledá klidný byt. Proplétá se složitou sítí mezilidských vztahů a nenalézá východisko z absurdity světa. Četbu na pokračování poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Existencialistický román o ahasverovském bloudění českého emigranta v odcizeném prostředí amerického velkoměsta vyšel poprvé v roce 1947 v pražském nakladatelství Melantrich. Jeho hrdinou je český lékař Václav Marek, který od prosince 1945 do února 1946 hledá v New Yorku byt. Markovým jediným požadavkem je najít místo, kde bude mít možnost v klidu dokončit svou vědeckou práci. Je však znovu a znovu zatahován do soukromých životů svých spolubydlících a ubytovatelů a pro svou pasivitu se často dostává do krizových situací, jež opakovaně řeší odchodem a hledáním dalšího ubytování.

Jan Vlasák

Dr. Marek je cizincem nejen proto, že žije v cizí zemi, ale byl by cizincem všude, kde jsou lidé, kteří se snaží vlastní prázdnotu zaplnit životy jiných. Jeho hledání bytu se stává symbolem nekonečné ahasverovské pouti, sisyfovským údělem bez konce a naplnění.

Účinkuje: Jan Vlasák

Připravila: Vlasta Skalická
Režie: Petr Adler
Natočeno v roce 2003.

autor: tur
Spustit audio