Egon Hostovský: Cizinec hledá byt

Jan Vlasák v symbolickém příběhu českého emigranta Marka, který putuje New Yorkem a zoufale hledá klidný byt. Proplétá se složitou sítí mezilidských vztahů a nenalézá východisko z absurdity světa. Četbu na pokračování poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Existencialistický román o ahasverovském bloudění českého emigranta v odcizeném prostředí amerického velkoměsta vyšel poprvé v roce 1947 v pražském nakladatelství Melantrich. Jeho hrdinou je český lékař Václav Marek, který od prosince 1945 do února 1946 hledá v New Yorku byt. Markovým jediným požadavkem je najít místo, kde bude mít možnost v klidu dokončit svou vědeckou práci. Je však znovu a znovu zatahován do soukromých životů svých spolubydlících a ubytovatelů a pro svou pasivitu se často dostává do krizových situací, jež opakovaně řeší odchodem a hledáním dalšího ubytování.

Jan Vlasák

Dr. Marek je cizincem nejen proto, že žije v cizí zemi, ale byl by cizincem všude, kde jsou lidé, kteří se snaží vlastní prázdnotu zaplnit životy jiných. Jeho hledání bytu se stává symbolem nekonečné ahasverovské pouti, sisyfovským údělem bez konce a naplnění.

Účinkuje: Jan Vlasák

Připravila: Vlasta Skalická
Režie: Petr Adler
Natočeno v roce 2003.

autor: tur
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová