Dny slovenské kultury na Vltavě

28. listopad 2014

Pořádnou porci slovenské kultury naservíruje na přelomu listopadu a prosince svým posluchačům Český rozhlas Vltava. Již opravdu tradiční dny slovenské kultury nabídnou literární a hudební pořady. Na své si přijdou i zájemci o slovenské rozhlasové hry.

PONDĚLÍ 1. 12.9:30 KabinetJán Rakytka: Kde je líška a kde volavka. Z próz současného slovenského spisovatele připravila Eva Willigová. (iR) (DSK)

18:30 Četba na pokračováníLadislav Ballek: PomocníkČetba na pokračování z románu moderního klasika slovenské literatury. Z překladu Gustava Hajčíka připravila Jiřina Tejkalová. Účinkují Svatopluk Skopal a Ivan Řezáč. Režie Ivan Chrz.

1. - 5. prosince11:30 Osudy - Jacek Baluch: Moje Praha polského velvyslanceVypráví polský literární historik, překladatel z češtiny do polštiny a popularizátor české literatury, profesor na Jagellonské univerzitě, člen polského PEN klubu. Pro rozhlas připravila Marcela Býčková, dramaturgie Alena Blažejovská. Režie Zdeněk Kozák. (repr. 2. 12. v 0.05).

ÚTERÝ 2. 12.21:30 Klub rozhasové hry Peter Pavlac - Gustáv Reuss: Krutohlavova cesta na mesiacRozhlasová hra Petra Pavlaca je napsaná na základě pojednání Hviezdoveda Gustáva Reussa z roku 1857, které je považované za první slovenské science fiction. Originální dílo o badatelovi a vědci Krutohlavovi a jeho cestě na měsíc, během které zažívá strastiplné události je napsané živým jazykem s dnes už zvláštně působícím veršem. Rozhlasová adaptace je živá především díky charakterizaci a postavy Krutohlava, o kterém, jak píše autor, „Nabádalo by sa myslieť, že má krutú hlavu, ale Krutohlavom nazýval sa preto, lebo stále hlavou krútil, pochyboval, dumal“.

ČTVRTEK 4. 12. 1:05Koncert ze slovenské soudobé hudbyAlexander Moyzes: Koncert pro housle a orchestr op. 53 (31 min). - Andrej Očenáš: Koncert pro housle a orchestr op. 47 (18 min). - Dezider Kardoš: Koncert pro housle a orchestr op. 51 (22 min). Hrají Milan Paľa a Symfonický orchestr Slovenského rozhlasu, dirigent Mário Košik.

20:00 Michaela Zakuťanská - Václav Pankovčín: Bude to pekný pohrebRozhlasová hra Michaely Zakuťanskej vznikla na základě próz Václava Pankovčína. Předčasně zesnulý, kritikou i čtenáři velmi i oceňovaný slovenský autor (1968-1999) byl kvůli svému stylu, práci s jazykem a schopnosti ozvláštnit přesné pozorovaní každodenního života magickými prvky srovnáván s autory jako G. G. Marquéz či M. V. Llosa. Michaela Zakuťanská svou rozhlasovou hru vytvořila z postav a motivů několika Pankovčínových povídek.

23:15Hudební fórumAlexander Moyzes: Musica Istropolitana op. 73. Koncertní ouvertura (7 min). Hraje Slovenský komorní orchestr, řídí Bohdan Warchal. - Dezider Kardoš: Písně o lásce pro soprán a symfonický orchestr op. 2 (11 min). Zpívá Magdaléna Hajóssyová. Hraje Slovenská filharmonie, řídí Ladislav Slovák. - Eugen Suchoň: Elegie a toccata pro klavír, smyčce a bicí nástroje (9 min). Hrají Klára Havlíková a Symfonický orchestr Čs. rozhlasu v Bratislavě, řídí Ondrej Lenárd. - Jan Tausinger: Sinfonia Slovacca (18 min). Hraje Slovenská filharmonie, řídí Ladislav Slovák.

PÁTEK 5.12.1:05Koncert ze slovenské soudobé hudbyJozef Podprocký: Symfonie č. 4. - Jaroslav Konečný: Koncert pro klavír a orchestr. - P. D. Ferenčík: Skladba pro orchestr. - Alexander Moyzes: Symfonie č. 3 B dur (23 min). Hrají Ivan Buffa a Symfonický orchestr Slovenského rozhlasu, dirigent Mário Košik. Záznam z 13. 11. 2014 z festivalu Nová slovenská hudba.

SOBOTA 6. 12. 14:00 Vladimír Janček - Daniil Charms: MonsterprocesVladimír Janček využil prózy Daniila Charmse, zasadil děj své rozhlasové hry do soudní síně a vytvořil tak prostředí, ve kterém vynikne absurdnost každodenního plahočení Charmsovských postaviček. Prostředí soudu totiž umožňuje ukázat obraz diktatury strachu a pravidel přizpůsobovaných ad hoc potřebám mocných a personifikaci zvrhlé instituce v postavách bezmocných. Zároveň odhaluje podvratnou sílu krutého humoru, která člověku dává sílu v této situaci nejen přežít, ale dokonce nefunkční systém rozložit a usvědčit ho z patologie.

NEDĚLE 7. 12. Souzvuk Dežo Ursiny: Moja milá pani (Listy Zdenke Krejčovej)Literárně-hudební pásmo z korespondence slovenského hudebníka, skladatele a textaře české malířce.Dežo Ursiny se s adresátkou dopisů sešel v březnu 1991 při natáčení malířčiny výpovědi do dokumentárního filmu O rakovině a naději. Zdeňka Krejčová patřila mezi ty šťastné pacientky, které přežily. Pro Deža Ursinyho bylo toto setkání nejdůležitějším okamžikem až do konce jeho života. I jemu diagnostikovali rakovinu, i on chtěl přežít. A o život se rval.Osudová choroba se mu zároveň stala výzvou k přeměně a očištění, k nápravě neklidného žití. V důvěrných dopisech, které pražské přítelkyni napsal v letech 1991 – 95, hledal odpovědi na otázky co se to vlastně stalo a proč? Co si s tím vším počít? a jak žít? Jak se zachránit? Přemýšlel o tématech jako nemoc a zdraví, láska, život a smrt, dožadoval se úporně poznání i milosti. V souzvuku uvádíme výběr z dopisů z roku 1991.

14:00Hrají Warchalovci Slovenský komorní orchestr s houslistou a uměleckým vedoucím Bohdanem Warchalem byl jednou z legend československé hudební scény 80. let. Dny slovenské kultury na Vltavě v prvním prosincovém týdnu v hudebním vysílání symbolicky vyvrcholí právě jejich nahrávkami. Uvedeme je odpoledne v rámci dvouhodinového Nedělního koncertu.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...