Dívat se na svět očima těch druhých. Novinářka Apolena Rychlíková v Sedmém nebi Moniky Načevy
Ve svém velikonočním Sedmém nebi hostí Monika Načeva režisérku dokumentárních filmů a novinářku Apolenu Rychlíkovou. Ta připravila intuitivní výběr hudby a mluví nejen o tom, proč dělá to, co dělá.
„Vyrůstala jsem v rodině, která byla umělecky zaměřená. Můj táta po tom, co přestal dělat divadlo, začal velmi záhy režírovat dokumenty, ve kterých se věnoval sociální problematice. Vyrůstala jsem v prostředí, kde bylo běžné diskutovat veřejné problémy, a myslím, že mě to vybavilo tímhle směrem. A když jsem potom přemýšlela, jaký způsob vyjadřování je mi nejbližší, došla jsem k tomu, že film a především dokumentární film je mi hodně blízký a že bych se to chtěla naučit.“ Apolena Rychlíková dále říká, že se snaží při své práci dívat se na svět očima těch druhých, jinou perspektivou.
Čtěte také
S Monikou Načevou mluví o své novinářské práci nebo o dokumentech, ve kterých sleduje sociálně znevýhodněné. „Když se zamyslím, jak by takový člověk měl bojovat o svou věc, nedokážu si primárně představit, že by se výrazně bouřil. Spíš by měl dostat větší prostor pro formulaci myšlenek, pro vstup do veřejné debaty, což mi chybí. A možná by z toho vzešel bezpečný prostor pro pojmenování toho, co se mu děje.“
Související
-
Apolena Rychlíková: O čem ženy sní? MDŽ připomíná, kolik má ČR v oblasti rovných práv před sebou
V polistopadové České republice se 8. březen, den, kdy si mezinárodně připomínáme stávku newyorských švadlen v roce 1908, netěšil příliš velkému přijetí.
-
Apolena Rychlíková: Film sám o sobě v dnešní době svět změnit nedokáže
Navzdory tomu, že ji absolutorium na Katedře dokumentární tvorby FAMU teprve čeká, je již po mnoho let Apolena Rychlíková výrazným hlasem své generace.
-
Nejdřív jsem se rozdurdil a pak začal režírovat. Václav Marhoul v Sedmém nebi Moniky Načevy
Únorové Sedmé nebe Moniky Načeva patří filmu a režii. Do studia si pozvala Václava Marhoula, se kterým se profesně potkávala v dobách, kdy hrála v pražském Divadle Sklep.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.