Den staré hudby Eurorádia na Vltavě

21. březen 2014

Jednadvacátý březen, den narození skladatele Johanna Sebastiana Bacha si v loňském roce poprvé vybrala Evropská síť pro starou hudbu (REMA) jako den věnovaný oslavám hudebního dědictví. Letošní 2. ročník Evropského dne staré hudby se uskuteční ve stejném termínu, pod patronací UNESCO.

PROGRAM DNE:

13.30 Živě sdílený program Belgického rozhlasu v rámci speciálního vysílacího projektu Eurorádia. Součástí dnešního Dne staré hudby bude několik koncertů jak z České republiky, tak z dalších zemí Evropy. Začneme v Belgii, a to velmi reprezentativně - koncertem souboru Le Concert des Nations, který bude řídit legenda na poli poučené interpretace staré hudby, katalánský gambista a muzikolog Jordi Savall. V programu, který zazní v Paláci krásných umění v Bruselu, uslyšíme francouzskou hudbu dvou skladatelů. Hudbu, která, ačkoliv vznikla ve stejném - 18. století, je stylově velmi odlišná. Jordi Savall se svým souborem zahraje suity z oper vrcholného představitele francouzského baroka Jeana Philippa Rameaua a skladatele období klasicismu, Haydnova současníka André Ernesta Modesta Grétryho.

16:35Živě sdílený program Rakouského rozhlasu v rámci speciálního vysílacího projektu Eurorádia. Záznam koncertu v Mauerbachu u Vídně ze 17. března. Hrají Veronika Skuplik (housle) a Evangelina Mascardi (teorba). Na programu barokní skladby z Klagenfurtského rukopisu. Uvádí Daniela Čermáková.

20:00 Cappella Mariana - přímý přenos a videopřenosPřímý přenos koncertu Českého rozhlasu z kostela sv. Petra na Poříčí v Praze v rámci speciálního projektu Eurorádia. Skladby Thomase Tallise, Johna Shepparda, Slavomíra Hořínky a Williama Byrda zpívá Cappella Mariana s uměleckým vedoucím Vojtěchem Semerádem. Uvádí Eva Hazdrová-Kopecká.

Přijďte na koncert renomovaného českého ansámblu Cappella Mariana do Kostela sv. Petra na Poříčí. Začátek ve 20:00, vstup zdarma.


Zvětšit mapu

Evropská vysílací unie (EBU) se k těmto oslavám připojuje speciálním projektem – Dnem staré hudby Eurorádia. Ten bude mít podobu celodenního vysílání koncertů, které zprostředkují evropské veřejnoprávní rozhlasové stanice. Český rozhlas Vltava přinese živé přenosy čtyř koncertů. Od 13.30 hodin to bude koncert Belgického rozhlasu. V Palais des Baux-Arts v Bruselu vystoupí soubor Le Concert des Nations, v jehož čele stojí umělecký vedoucí, katalánský gambista Jordi Savall. Jejich program nese název: L´Orchestre de Louis XV: Grétry a Rameau.

V 16.35 hodin bude Rakouský rozhlas přenášet koncert z bývalého karteziánského kláštera v Mauerbachu. Představí se zde houslistka Veronika Skuplik za doprovodu hráčky na teorbu Evangeliny Mascardi.

Oslavy Dne staré hudby Eurorádia vyvrcholí ve vltavském vysílání v 20.05 hodin přímým přenosem a videopřenosem koncertu renomovaného českého ansámblu Cappella Mariana. Kostel sv. Petra na Poříčí umělci pod vedením Vojtěcha Semeráda rozezní svým programem nazvaným Tenebrae, zaměřeným na anglickou renesanční duchovní hudbu. Uslyšíme tak díla Thomase Tallise, Johna Shepparda a Williama Byrda. Těšit se můžeme také na světovou premiéru kompozice mladého českého skladatele Slavomíra Hořínky Miserere mei Deus. Závěr večera bude patřit přenosu ze Saarského rozhlasu. Do klášterního kostela v Saarbrückenu zavítá ansámbl Bach Consort Leipzig s dirigentem Gottholdem Schwarzem. Program, který si připravili, je oslavou 300 let od narození skladatele Carla Phillipa Emmanuela Bacha.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.