David Eben, umělecký vedoucí souboru Schola gregoriana. Moderuje Eva Hazdrová-Kopecká

18. březen 2019

Na pódiu potkáte Davida Ebena nejčastěji v mnišské kutně, jíž obléká při řízení svého vokálního ansámblu Schola gregoriana pragensis. Založil ho před více než 30 lety a dnes patří – ve světovém měřítku - k nejkvalitnějším sborům specializovaným na středověkou hudbu a především na gregoriánský chorál. A také k nejpoučenějším.

V roce 2017 byl David Eben jmenován profesorem a přednáší na Filosofické fakultě Karlovy Univerzity. Krom toho hraje na klarinet v „rodinné“ hudební skupině Bratři Ebenové. V které roli se cítí přirozeněji? Jak nejčastěji vzpomíná na svého otce – skladatele Petra Ebena? A co všechno se dá vyčíst z rukopisů starých přes tisíc let? David Eben bude hostem Evy Hazdrové Kopecké.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.