Dáváme vám čtrnáct dní. Studenti i kulturní instituce bojují za klimatickou budoucnost
Čeští studenti, ale i kulturní instituce jsou znepokojené postojem politiků a společnosti ke změnám klimatu. Stávka středoškolských studentů Fridays For Future ve 20 českých městech vyvolala velký ohlas.
Hosty ArtCafé byli jen několik desítek minut po skončení tři čeští organizátoři středoškolské stávky Fridays For Future Štěpán Stolz (Praha), Ema Ostřížková (Ostrava) a Nikola Jurčáková (Brno). Spolu s nimi byla ve studiu i Anežka Bartlová za iniciativu pražských uměleckých a kulturní institucí podporujících vyhlášení stavu klimatické nouze na území Prahy.
Školy nás k tomu rozhodně nevedly
Skupina studentů navázala na aktivity mladé Švédky Grety Thunbergové, nominované na Nobelovu cenu míru, a zorganizovala stávky tisíců lidí ve dvacítce českých měst. Na akci studenti odmítli účast politiků. „Víme, že se někteří politici chtějí v pátek zúčastnit naší stávky. Nechoďte, jděte do své práce a začněte ji dělat pořádně,“ napsali předem na Facebooku Fridays For Future.
Studenti organizující stávky se shodují, že klíčovým momentem, kdy eskaloval jejich zájem o ekologická témata, bylo zveřejněné varovné zprávy Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC), ve které tým vědců upozorňuje, že na zastavení nevratných změn planety má lidstvo posledních 12 let. A rozhodně odmítají, že by je k ekologickému uvědomění vedlo české školství. Závěrem stávky je prohlášení, že studenti dávají politikům 14 dní, aby představili konkrétní kroky, jak ochránit životní prostředí a klima. Jinak půjdou stávkovat znovu. Osobní iniciativa a udržitelný přístup k vlastnímu životu podle nich nestačí. S jejich postoji souzní podle Anežky Bartlové i signatáři petice pražských uměleckých a kulturní institucí podporujících vyhlášení stavu klimatické nouze na území Prahy.
Co by prakticky znamenalo vyhlášení stavu klimatické nouze? Proč o to usilují právě kulturní instituce? Co říkají studenti na názory oponentů i na to, že je část diskutérů na sociálních sítích označuje za užitečné idioty? Poslechněte si záznam celého ArtCafé, které doplnil výběr hudby s environmentálním poselstvím od dramaturga Michala Pařízka.
Související
-
Jsme poslední generace, která může něco změnit, říká režisér Ženy na válečné stezce Erlingsson
Islandskou „ekoteroristickou komedii” Žena na válečné stezce, ve které hlavní hrdinka sabotuje islandský hliníkový průmysl, natočil režisér Benedikt Erlingsson.
-
„Teď je ten nejvyšší čas panikařit.“ Středoškolští studenti v Česku se připojují ke stávkám za klima
Skupina studentů a studentek středních škol z celé České republiky vydala prohlášení, se kterým se přidávají k mezinárodnímu studentskému boji za klima. V pátek...
-
Do konce století roztaje nejméně třetina himálajských ledovců. Ohrozí to vodu pro dvě miliardy lidí
Následkem klimatických změn roztaje do konce tohoto století celá jedna třetina himálajských ledovců, což ohrozí vodní zdroje pro skoro dvě miliardy lidí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.