Dario Fo: Mysteria Buffa. Originální variace na středověké komické výstupy

1. duben 2023

Italský dramatik a satirik, nositel Nobelovy ceny za literaturu Dario Fo konfrontuje tu nejprozaičtější lidskou přízemnost s křesťanským tajemstvím ukřižování a spásy. Byl známý svými ostře satirickými a provokativními hrami, ve kterých si bral na mušku pokrytectví, banalitu, konformismus a aroganci. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Průvodní slovo: Josef Červinka
Účinkují: Josef Somr a Boris Rösner
Dramaturgie: Hynek Pekárek
Překlad: Alena Světlíková
Režie: Michal Pavlík
Natočeno: 1997

Divadelních textů napsal přes sedmdesát, některé se svojí manželkou Francou Rame, která s ním také v řadě inscenací hrála. V roce 1997 obdržel Dario Fo Nobelovu cenu za literaturu, a to jako „dědic středověkých kejklířů, který pranýřuje moc a obnovuje hodnoty utlačovaných“. Mysteria Buffa představují autorovu originální variantu na středověká křesťanská mystéria. Rozhlasová inscenace propojila dohromady tři z nich: Moralitu o slepci a kulhavém, Svatební hostinu v Káni a Zrození potulného komedianta.

autor: Hynek Pekárek
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.