William Shakespeare: Macbeth. Svatopluk Skopal v geniálním dramatu o vzestupu a pádu

18. duben 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Svatopluk Skopal (2019)

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Slavná Shakespearova tragédie o ctižádosti, o touze po moci a zločinu, o vzestupu a pádu skotského théna Macbetha. Titulní roli ztvárnil Svatopluk Skopal, jeho partnerkou byla jako Lady Macbeth Taťjána Medvecká. Poslouchejte on-line po dobu jednoho měsíce po odvysílání.

Osoby a obsazení: Duncan, skotský král (Josef Somr), Malcolm, jeho starší syn, později skotský král (David Novotný), Donalbain, Duncanův mladší syn (Matěj Hádek), Macbeth, thén z Glamisu, thén z Cawdoru, později skotský král, (Svatopluk Skopal), Banquo, thén (Jaromír Meduna), Macduff, thén z Fifu (Jiří Dvořák), Lennox, thén (Martin Zahálka), Ross, thén (Jaroslav Satoranský), Angus, thén (Alexej Pyško), Doktor (René Přibil), Setník (Jiří Čapka), Vrátný (Václav Helšus), Lady Macbeth (Taťjana Medvecká), Dvorní dáma (Dana Syslová), První čarodějnice (Helena Friedrichová), Druhá čarodějnice (Johanna Tesařová), Třetí čarodějnice (Lenka Krobotová), Sluha (Jan Hyhlík), Posel (Igor Chmela) a další
Dramaturgie: Jana Paterová
Překlad: Martin Hilský
Hudba: Zdeněk Zdeněk
Režie: Lída Engelová
Natočeno: v roce 2001

Přísně vzato, je Macbeth trochu propagandistická hra, Shakespeare ji naspal se zřetelným záměrem složit hold novému panovníkovi Jakubovi I. a podpořit jeho nárok na trůn. Je to Shakespearova nejkratší tragédie. Je to hra, jejíž uvádění je provázeno mnoha divadelními pověrami. A je to jedna z nejlepších her všech dob.

Taťjana Medvecká

Vypráví příběh muže, který – sveden lákavou předpovědí čarodějek a svou vlastní ctižádostí, navíc podpořen vášní své ženy – zavrhne svou dosavadní bezchybnou cestu životem a dopustí se zločinu. Vyzve osud na souboj. „Udělám vše, co může dělat muž. / Kdo dělá víc, už není člověkem,“ říká v nádherném dialogu se svou ženou Lady Macbeth. Jaká ironie! Právě že udělá víc, než může dělat muž, a svůj boj prohrává. Hra je geniální studií zla. Zla Macbethem prožitého od opojného vzestupu, protrpěného do nejtrpčího konce a poznaného až k ironickému úsměvu: „Naše včerejšky nám bláznům svítí / na cestu k smrti.“

autoři: Tvůrčí skupina Drama a literatura , Martin Velíšek
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.

Iva Jonášová, šéfredaktorka Radia Wave

citlivy_clovek.jpg

Citlivý člověk

Koupit

Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.