Co přinesl rok 2013 ve světové vědě

27. prosinec 2013

Rok 2013 opět přinesl nepřeberné množství poznatků v řadě vědních oborů. V následujícím přehledu nových úspěchů, které letos zaznamenali vědci ve světě, se budeme pohybovat od pólu k pólu, od Země až po hlubiny vesmíru a napříč nejrůznějšími obory: astronomií počínaje a zoologií konče.

Vědci kupříkladu oznámili nález zřejmě vůbec nejstarší kompletně dochovanou fosilii živého organismu – mikroba starého 3,5 miliardy let, který je pozůstatkem pradávného purpurovo-zeleného slizkého uskupení jednobuněčných mikroorganismů, které nejen žily, ale i navzájem komunikovaly v prehistorickém mikroskopickém společenství.

Byly také získány jiné nové poznatky o tom, kdo a kdy domestikoval psy, ale biologové nalezli i nové živočichy jak v hlubinách džungle, tak v mrazivých polárních oblastech.

autoři: Jana Olivová , Karel Kratochvíl
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová