Co bude dál? Vassa Železnovová se vrací do Národního divadla jako drama o dějinném zvratu

27. říjen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zuzana Stivínová v hlavní roli inscenace Vassa Železnovová

Máme budoucnost!? Ptají se tvůrci inscenace Vassa Železnovová, která se po více než třiceti letech vrací na jeviště Národního divadla. Tentokrát v režii Jana Friče. V hlavní roli Vassy se představí Zuzana Stivínová.

Poslední Vassa Železnovová se na jevišti Národního divadla hrála v letech 1986 až 1989 v režii Miroslava Krobota, který si pro inscenaci nevybral druhou verzi hry z roku 1935 – Gorkim přepracovanou na popud Stalina – ale o třicet let starší první verzi. Tento text pro novou inscenaci zvolila nyní i činohra Národního divadla. „Ta první verze je lepší v tom, že je víc fragmentární, nedoslovená, míň ideologická. Přišlo nám, že je tam dobře zachyceno období zvratu, období, kdy všichni tuší, že se něco musí stát, ale nikdo ještě neví co.“ Vysvětlila dramaturgyně Marta Ljubková.

Vassa Železnovová je podnikatelka, matka tří dětí a podle tvůrců inscenace není tragickou obětí kapitalismu, ale spíše ženou v mezní chvíli, v době dějinného zlomu.

Spustit audio

Související