Christian Norberg-Schulz: Genius loci. K fenomenologii architektury
Jsou města klasická (jako Řím), romantická (Praha) i kosmická (Chartúm). Vybíráme z knihy proslulého norského historika a teoretika architektury. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.
Christian Norberg-Schulz (1926–2000) byl autorem řady knih. Právě v oblasti teorie architektury se jeho zájem posunul od analytických a psychologických teorií až k fenomenologii místa. Patří mezi první, kdo využili fenomenologii a ontologické myšlení Martina Heideggera v oblasti architektury. Pro české prostředí je významný svým dlouhodobým zájmem o architekturu Čech, o níž publikoval několik prací.
Ve své nejznámější knize Genius Loci poodhaluje podmínky a příčiny umístění, vzniku i podob měst na základě analýzy celého systému okolností, které staletý vývoj městského organismu provázejí. Nevyhýbá se přitom ani filozofickým a etickým otázkám, které jsou s městy jako sídlišti člověka spjaty. Svá teoretická východiska dokazuje na analýze tří rozdílných měst: Říma, Prahy a Chartúmu. Zavádí klasifikaci krajin, architektury a měst. Knihu autor napsal v 70.letech 20.století, v češtině vyšla poprvé v roce 1994.
Účinkuje: Pavel Soukup
Překlad: Pavel Halík a Petr Kratochvíl
Připravil: Rudolf Matys
Režie: Petr Adler
Natočeno v roce 2014.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
![ze_světa_lesních_samot.jpg ze_světa_lesních_samot.jpg](https://vltava.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/30211a0c09767f56cedafa33e6481497.jpg?itok=KWqo-X-T)
![](https://vltava.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/1cbf078c2113e4a20ba2b4185c2821e2.jpg?itok=FkhfJLo4)
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.