Christian Norberg-Schulz: Genius loci. K fenomenologii architektury
Jsou města klasická (jako Řím), romantická (Praha) i kosmická (Chartúm). Vybíráme z knihy proslulého norského historika a teoretika architektury. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.
Christian Norberg-Schulz (1926–2000) byl autorem řady knih. Právě v oblasti teorie architektury se jeho zájem posunul od analytických a psychologických teorií až k fenomenologii místa. Patří mezi první, kdo využili fenomenologii a ontologické myšlení Martina Heideggera v oblasti architektury. Pro české prostředí je významný svým dlouhodobým zájmem o architekturu Čech, o níž publikoval několik prací.
Ve své nejznámější knize Genius Loci poodhaluje podmínky a příčiny umístění, vzniku i podob měst na základě analýzy celého systému okolností, které staletý vývoj městského organismu provázejí. Nevyhýbá se přitom ani filozofickým a etickým otázkám, které jsou s městy jako sídlišti člověka spjaty. Svá teoretická východiska dokazuje na analýze tří rozdílných měst: Říma, Prahy a Chartúmu. Zavádí klasifikaci krajin, architektury a měst. Knihu autor napsal v 70.letech 20.století, v češtině vyšla poprvé v roce 1994.
Účinkuje: Pavel Soukup
Překlad: Pavel Halík a Petr Kratochvíl
Připravil: Rudolf Matys
Režie: Petr Adler
Natočeno v roce 2014.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.