Chlápci v pozadí

25 let v tom...

Jeden léta kryl záda Vladimíru Mišíkovi v rockových ETC..., druhý byl možná nejméně nápadným ze spolustrůjců folkového Nerezu. Vedle svých hlavních úvazků natáčeli a koncertovali s leckým dalším, kdo v české muzice stál a stojí za poslech, ale také skládali, textovali, aranžovali, zpívali.

Jaroslav Olin Nejezchleba a Vít Sázavský rekapitulují na průřezových nahrávkách své čtvrtstoleté kariéry.

Osmačtyřicetiletý Jaroslav Nejezchleba měl začátkem osmdesátých let coby čerstvý konzervatorista nastoupit do symfonického orchestru, ale zběhl k bigbítu a stal se nejvytíženějším českým rockovým violoncellistou. Po krátkém, ale výbornou deskou Jen tak završeném angažmá v Marsyasu nastoupil k Mišíkovi, kde vydržel dobrých dvacet let. V jejichž průběhu se stále častěji dostával ke slovu coby autor a posléze i jako zpěvák jedné dvou písní na každé studiové novince.

Právě skladby, v nichž Mišík ochotně přepouštěl svou interpretační roli hráčské i "lidské" opoře ETC..., tvoří valnou část prvního z cédéček dvojalba 25 let v tom... (vyd. Indies Happy Trails), které doplňují názorné ukázky Olinových vedlejšáků na deskách Petra Skoumala či Ivana Hlase. Druhé, "živé" CD pak obraz písničkáře Nejezchleby zpřesňuje o záznam z loňského koncertu v Paláci Akropolis, kam si dávno už i zdatný kytarista a baskytarista přizval členy své "neofolklorní" kapely Njorek, kde s bývalými spoluhráči zavzpomínal na účinkování v ETC... i v Marsyasu a navrch se tu představil v roli lídra hvězdné formace Blues Session navazující na stejnojmenný band Petra Kalandry.

Také padesátiletý zpěvák, kytarista a aranžér Vít Sázavský se má za čím ohlížet, třebaže nahrávkám Nerezu, který v roce 1982 spoluzakládal, se žádný z titulů "nástupnické" skupiny Neřež nepřiblížil. Album Nerez 1982-2007 Neřež (vyd. Indies MG Records), to je osmnáct písniček, v nichž má Sázavský tak či onak sólo, posbíraných z jednotlivých kousků diskografie obou souborů. Oproti ohlédnutí Nejezchlebově je shrnutí jeho tvorby méně pestré, méně překvapivé, ale stejně přesvědčivé. Muži v pozadí bývají důležití...

Nerez 1982 - 2007 Neřež