Chcete přijít do blázince? Čtěte Šťastný domov! Jaroslav Hašek o zhoubném vlivu časopisů pro kutily

Slavný spisovatel barvitě vypráví o tragickém osudu muže, jehož žena propadla dobrým radám a návodům časopisu pro kutily. Ve vltavském letním cyklu Pokračování za pět minut čte Václav Vydra. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Účinkuje: Václav Vydra
Připravil: Jan Halas
Režie: Jan Fuchs
Natočeno: v roce 2001

Spisovatel, novinář, humorista a mystifikátor Jaroslav Hašek (1883–1923) se prosadil jako pohotový žurnalista a autor nesčetných povídek, črt a humoresek, s nimiž pronikl pod vlastním jménem i pod četnými pseudonymy do různých zábavných a satirických časopisů i do řady denních listů (Kopřivy, Karikatury, Veselá Praha, Humoristické listy, Světozor, Lid, České slovo, právo lidu a dalších). Proslavil se románem Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války, který vycházel od března roku 1921 jako lidová četba v sešitech na pokračování. Významnou část jeho díla představují povídky. 

Pro text s výmluvným názvem Šťastný domov našel Jaroslav Hašek inspiraci v tiskovinách, které nám radí, jak si něco praktického vyrobit, jak jíst zdravě, jak si co nejkrásněji zařídit rodinné hnízdečko. Nic nového pod sluncem, napadne vás, ale to jste ještě neslyšeli Haškovu povídku!

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová