Chceme, aby výstava cvičila s návštěvníkem, říkají kurátoři nové instalace v zóně pro umění 8smička
Nová výstava v humpolecké zóně pro umění 8smička představuje osobitý kurátorský pohled na sklo a sklářství. Název Bylo nebylo nebylo bylo: Sklo si autoři vypůjčili z básně.
S ohledem na nařízení vlády a Ministerstva kultury v rámci mimořádných opatření proti šíření koronaviru je humpolecká zóna 8smička do odvolání uzavřena.
Cílem výstavy není představit vývoj českého sklářství, ale spíš do tohoto tématu vnést hru. „Snažili jsme se k tomu přistoupit kreativně. Klademe vedle sebe díla, která jsou si formálně, námětové nebo obsahově podobná,“ vysvětluje jedna ze dvou autorů výstavy Kamila Huptychová v ArtCafé. Právě touto vzájemnou konfrontací se snaží kurátoři ukázat jedinečnost těchto děl. Na výstavě se proto objeví jak sklo historické, tak současné a mezi třicítkou zapojených umělců mohou návštěvníci narazit na autory etablované, ale i začínající umělce.
Přístup kurátorů mě mile překvapil.
Jakub Berdych
Kurátoři Kamila Huptychová a Adam Tureček, který je zároveň architektem výstavy, vsadili při na asociace. Název výstavy Bylo nebylo nebylo bylo: Sklo vychází z básně sklářského výtvarníka, malíře a performera Vladimíra Kopeckého, který v ArtCafé řekl, že si své asociativní texty pohybující se mezi realitou a snem zapisuje v noci.
Kamila Huptychová doplňuje, že právě absence interpunkce, hravost, nečekanost a proud asociací v básních Kopeckého jim přišel přiléhavý ke konceptu výstavy. V názvu výstavu se odehrává zrcadlení a také určité zpochybnění klasické narace, klasického pojetí příběhu. Stejným způsobem oba autoři přemýšlí i o možnostech vystavování a pokouší se zpochybnit tradiční kurátorské přístupy.
Sklo bez skla a lustr ve skříni
Vladimír Kopecký, který je výraznou osobností českého sklářství, není v 8smičce zastoupený žádným artefaktem z tohoto materiálu.
Místo toho se kurátoři rozhodli vystavit jeho návrh skleněné mozaiky úpravny vody na Želivce ze 70. let. Asociativní přístupu ilustrovali kurátoři na způsobu, jakým vystavili lustr sklářského výtvarníka a zakladatele studia Qubus Jakuba Berdycha Karpelise.
Dílo je prototypem obrovských lustrů z kostela sv. Bartoloměje z podkrkonošské vesničky Chodovicích. Na výstavě jej najdete ve skříni společně s lustrem z broušeného skla z Preciosy. Tureček vysvětlil, že takto otevírají téma, které v české historii vnímá jako kostlivce ve skříni. Jde o nedostatečné uctění památky lidí, kteří prošli pracovním táborem Minkovice, ve kterém vězni za minulého režimu vyráběli skleněné výrobky právě pro Preciosu. Tomuto tématu a například i ženám ve sklářství se věnuje doprovodná kniha, která, jak bývá v humpolecké 8smičce zvykem, slouží místo obvyklého katalogu k výstavě.
Hudbu pro pořad vybral Jiří Špičák, který ve svém playlistu představil brooklynskou kapelu Real Estate. Pořadem provázela Jitka Kostelníková.
Související
-
Sklo jako národní poklad, nebo živá disciplína? Jak si vede nastupující generace uměleckých sklářů?
V ArtCafé jsme debatovali o podmínkách pro tvorbu, mezigeneračních rozdílech i o aktuálním dění na poli uměleckého sklářství.
-
Vyfouknout si první skleničku nebo experimentovat se sklem. Na Letné vznikla unikátní sklářská pícka
Mobilní sklářskou pícku postavili Miroslav a Štěpán Liederhausovi. Mohou ji využívat laici i studenti sklářských škol, kteří jsou jinak odkázaní na mimopražské hutě.
-
Dalibor Šípek: Když táta umřel, měl jsem potřebu dostat svoje nápady na papír
Vázy, mísy, karafy, skleničky, lustry, misky, talíře, židle, křesla, stoly, skříně, knihovny, to všechno je k vidění na retrospektivní výstavě Bořka Šípka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://vltava.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://vltava.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.