SERIÁL

5) Cesta mezi řádky aneb Literatura jako road radio. Připravil Vladimír Mareček

23. březen 2018
Michal Havran

Slovenský prozaik Ondrej Štefánik čte ze své prózy Som Paula. Autora tohoto radiodokumentu zajímá moment chyby, či nepředvídatelné události, která hatí plány. Nečekaná situace, nedokonalost může totiž přiblížit skutečnosti podstatnějším způsobem. Připravil Vladimír Mareček.

Měsíc autorského čtení. Cesta mezi řádky aneb Literatura jako road radio

Davit Gabunia a Vladimír Balla

Gruzinec Davit Gabunia a Slovák Vladimír Balla na společném turné po pěti středoevropských městech.  On-line k poslechu do 14. dubna 2018.

Tento pořad byl mou první opravdovou dokumentární zkušeností, nepočítám-li drobné rozhlasové rozhovory natočené coby „domácí úkoly“ na JAMU. Má povaha mi nechtěla dovolit toto odvětví tvorby více prozkoumat. Vždy jsem se musel dlouze přemlouvat k tomu, abych k někomu šel a se zapnutým rekordérem se ho na něco ptal.

Protože jsem však na druhou stranu poměrně dychtivý práce, nemohl jsem nabídku natáčení na Měsíci autorského čtení odmítnout. Ale chraň Bůh, abych točil dlouhé rozhovory či dokonce inscenoval situace, ve kterých by se mohl projevit charakter mých respondentů. Daleko přirozenější mi přišlo stát stranou, pozorovat dění a ve volných chvílích reflektovat v monologu své pocity a dojmy z celé cesty.

Tento můj záměr byl trochu narušen ve chvíli, kdy jsem zjistil, že gruzínská spisovatelka Ana Kordzaia-Samadashvili, jedna ze dvou autorů, se kterými jsem měl cestu podniknout, se z osobních důvodů nemůže zúčastnit.

Ondrej Štefánik

Naštěstí Ondrej Štefánik, druhý z „mně přidělených spisovatelů“ za mne vyřešil konceptuální problém ve chvíli, kdy jsem slyšel ukázku z jeho knihy Som Paula, kterou na MAČi předčítal. Mluvil zde o potřebě drobných nedokonalostí, které dokážou člověku přiblížit a zpřístupnit jinak pro-svou-dokonalost-těžko uchopitelnou věc.

Mé už od začátku nedokonalé natáčení tak dostalo jednotící myšlenku, a já tak našel něco, čím může můj příspěvek doplnit dokumenty kolegů.

autor: Vladimír Mareček