Český seriál #martyisdead získal cenu Emmy. Předlohou byly skutečné příběhy kyberšikany
Internetový seriál #martyisdead získal mezinárodní cenu Emmy v kategorii krátkých seriálů a stal se tak prvním českým seriálem, který tuto televizní cenu dostal.
Hrdina webového seriálu je, podobně jako třeba hrdinka amerického teenagerského seriálu 13 důvodů proč, už od začátku mrtvý. Hashtag v názvu odkazuje na to, že za jeho konec mohly sociální sítě, přesněji řečeno kyberšikana.
Ve vltavském ArtCafé jsme o titulu, který už stihnul vyhrát cenu pro nejlepší webový seriál z oblasti střední a východní Evropy na festivalu Serial Killer, mluvili s producentem Vratislavem Šlajerem ze společnosti Bionaut a s jeho režisérem Pavlem Soukupem.
Čtěte také
„Je to thriller a taky rodinné drama,“ vysvětluje Vratislav Šlajer. „Martyho otec hned na začátku po synově smrti v počítači objeví překvapivé věci, díky kterým postupně přichází na to, co se stalo. Zabýváme se současně tím, co prožívají jeho rodiče, co znamenalo pro Martyho stát se obětí šikany a jak to brali jeho kamarádi. To všechno je vyprávěno napínavě v každé epizodě s cliffhangerem na konci, který vás láká na příště.“
Řetězec krutých úkolů
Nápad točit o kyberšikaně vzniknul u režiséra Pavla Soukupa.
Čtěte také
„Asi dva nebo tři roky zpátky se v médiích se objevil takový hoax, modrá velryba se tomu říkalo, a byla to zpráva o tom, že ruští teenageři na základě digitální hry plní úkoly který jsou na hraně smrtelného nebezpečí. Finální úkol je pak se skutečně zabít a natočit to. Nás to hrozně zajímalo, jak takový hoax může vzniknout, co má za následky a kdo za ním stojí. Pak to přestalo být aktuální, přestalo nás to bavit, ale objevili jsme spoustu strašidelnějších příběhů, které jsou ale skutečné, a tak ta hra na drsné úkoly zůstala páteří seriálu.“
Seriál ve školách
Partnerem seriálu je projekt Bezpečně na netu Martina Kožíška a tvůrci mají naplánováno se seriálem objet střední školy. „Cílem bylo co nejvíc se držet reality, příběh byl napsaný už před tím, než jsme mluvili s policí, ale pak jsem to s nimi konzultoval, abych věděl, jestli si někde moc nevymýšlíme. Diváci možná budou překvapeni tím, co se v seriálu stane, ale je to všechno realita, takové věci se dějí.“
Seriál #martyisdead můžete od 20. 10. 2019 sledovat na webu Mall.tv
Poslechněte si celý díl ArtCafé s hudebním výběrem Elišky Vidomus, složeným z novinek skupin Nina Rosa, Korjen a Hm. Závěrečná rubrika byla tentokrát o tom, jak se v různých zemích mediálně využívají digitální archivy, které nedávno po úmrtí Karla Gotta nebo třeba Jacquese Chiraca sehrály ve veřejné debatě výraznou roli.
Související
-
České online televize musely k původnímu obsahu dozrát
Jak se daří české tvorbě v internetovém prostředí? Které online televize přežijí? A bude Stream.cz český Netflix?
-
Všechno chceme hned? Seriál Semestr je nejpříjemnější...
Seriál Semestr vypráví o partnerském vztahu na dálku – po dobu jednoho studijního pobytu na Erasmu. Z drtivé většiny se příběh odehrává při skypování a na sociálníc...
-
Během vysílání 13 Reasons Why stouplo vyhledávání hesel o...
V médiích už od dubna plane vášnivá debata o tom, zda seriál 13 Reasons Why, odvysílaný na Netflixu, neponouká teenagery k sebevraždě. Dobrovolný odchod ze světa je...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.