České stopy v Krakově

24. červenec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Krakov - Sukiennice
0:00
/
0:00

Do historické rezidence polských králů se po českých stopách v červenci před šesti lety vydala Eva Lenartová s polskou publicistkou Martynou Radlowskou-Obrusnik.

Krakov. Až sem za vlády knížete Svatopluka sahala Velkomoravská říše. Dnes je druhé největší polské město metropolí Malopolského vojvodství v jižním Polsku. Do Starého Města vstupujeme Florináskou bránou, obdivujeme zachovalý barbakan, ale máme jiný cíl. Chceme se co nejvíce dovědět o Janu Matejkovi, slavném polském malíři obřích pláten, ilustrujících uzlové body polské historie. Proč? Protože jeho otec byl Čech.

 
 
Připravily: Martyna Radlowska-Obrusnik, Eva Lenartová
Natočeno: 2014

Muzeum Jana Matejka najdeme na Floriánské ulici v domě číslo 41, který rodině Matejků patřil od roku 1749. V roce 1838 se právě tady Čechovi Františkovi a Němce Kateřině narodil syn Jan. Od průvodce se o Matejkovi dovídáme ledacos zajímavého. Kupříkladu i to, čím malíř vyvolal žárlivou scénu své ženy Teodory. Za „velkým“ Matejkovým umění musíme do Sukiennice.

Pohled na Barbakán od Floriánské brány, Krakov

Ve stylové kavárně máme další den schůzku s Jackem Baluchem. Známý polský literární historik, překladatel českých knih a popularizátor české literatury, který zemřel loni 3. července, byl tehdy ve viditelně dobré náladě. K našemu česko-polskému tématu přidal společné svaté, malíře Vlastimila Hofmana, stíhacího pilota Josefa Františka a poslal nás hledat budovu krakovského arestu, kde byl zavřený Jaroslav Hašek. 

Krakov

Protože jsme se hledáním dost zdržely, letem světem jsme proběhly Wawelem a spěchaly na setkání s dalším polským bohemistou Leszkem Mazanem. Krakov je českým městem, prohlásil známý čechofil na uvítanou. Věřte nevěřte, když jsme město opouštěly, myslely jsme si totéž….

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?