Česká filharmonie zahrála novou symfonii na motivy Franze Kafky a pohostila vycházející houslovou hvězdu ze Švédska

9. prosinec 2022

Symfonie č. 4, symfonie „Pražská“ německého skladatele Detleva Glanerta, vznikla na popud šéfdirigenta České filharmonie Semjona Byčkova a měla mít světovou premiéru v Praze v březnu 2021. Kvůli covidové pandemii byla ale odložena a my se jí konečně dočkali 9. prosince 2022. A díky vltavskému přímému přenosu jste mohli být jejími účastníky.

PROGRAM

Jean Sibelius Koncert pro housle a orchestr d moll, op. 47 (31')
Detlev Glanert Pražská symfonie. Lyrické fragmenty podle Franze Kafky (Symfonie č. 4) (světová premiéra) (45')

Johan Dalene housle
Catriona Morison mezzosoprán
Christian Immler basbaryton
Semjon Byčkov dirigent
Česká filharmonie

V Lyrických fragmentech podle Franze Kafky, jak zní podtitul Pražské symfonie, se představila také skotská mezzosopranistka Catriona Morison a německý basbarytonista Christian Immler. Dalším tahákem prvního letošního koncertu cyklu C České filharmonie byl Johan Dalene. Mladý švédsko-norský houslista, který má našlápnuto k závratné kariéře, spolu s Českou filharmonií přednesl houslový koncert finského skladatele Jeana Sibelia. „Sólista večera, Johan Dalene, je podle mne mimořádný houslový talent, na jehož provedení Sibeliova koncertu se nesmírně těším,“ nechal se slyšet Semjon Byčkov.

Vltavský přímý přenos z pražského Rudolfina slovem provedla Jana Trojanová.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová