Česká filharmonie oslavila narozeniny Semjona Byčkova. V Barbican Hall zazněla pod jeho vedením Janáčkova Glagolská mše
PROGRAM
Antonín Dvořák Symfonie č. 8 G dur
Leoš Janáček Glagolská mše
Evelina Dobraceva soprán
Lucie Hilscherová alt
Aleš Briscein tenor
Boris Prýgl bas
Spoluúčinkuje Birminghamský městský sbor
Česká filharmonie řídí Semjon Byčkov
Čtěte také
Antonín Dvořák se stal během 80. let 19. století mezinárodně uznávanou osobností. Prožíval tehdy klidné a radostné období a toto ladění jasné pohody, vnitřního klidu a tvůrčí suverenity se také odrazilo v jeho Symfonii č.8 G dur. Složil ji v poměrně krátkém čase na podzim 1889 a poprvé ji uvedl s orchestrem pražského Národního divadla 2. února 1890. Následovaly nadšeně přijaté premiéry v Londýně, Frankfurtu nad Mohanem a Vídni. Symfonie je považována za projev Dvořákova okouzlení přírodou a spolu s předcházející sedmou a následující devátou za vrcholná díla jeho symfonické tvorby.
Leoš Janáček komponoval svoji Glagolskou mši také jako uznávaný skladatel ve svých 72 letech. Inspirační impuls byl ale návratem ke vzpomínkám z dětství, kdy se jako fundatista brněnského kláštera zúčastnil velehradských cyrilometodějských oslav na paměť 1000. výročí úmrtí sv. Cyrila. V základu mše stojí staroslověnský text, jehož jednotlivé části sice korespondují s členěním církevní kanonizované formy, hudební sloh je ale velice uvolněný, typicky janáčkovský s výrazně dramatickými úseky a radostným vyzněním.
Související
-
Česká filharmonie v čele se Semjonem Byčkovem uvedla Dvořákovu Rusalku. Poslechněte si záznam
Festival Dvořákova Praha nabídla jako jeden vrcholů operu Rusalka Antonína Dvořáka, své síly zde spojí nejlepší hudebníci současnosti.
-
Česká filharmonie v čele se Semjonem Byčkovem vydala „Projekt Čajkovskij“. Nahrávky vznikaly 4 roky
Semjon Byčkov začal s Českou filharmonií natáčet v roce 2015. A právě prostřednictvím Čajkovského hudby došlo k jeho sblížení s orchestrem...
-
Odešla dirigentská legenda. Připomeňte si výjimečného Libora Peška
Ve věku 89 let zemřel v neděli 23. října Libor Pešek. Poslechněte si záznam tematického večera, který jsme zesnulému dirigentovi věnovali.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.