Cenu Jiřího Ortena dostala Hana Lehečková. Její psychotickou novelu Svatá hlava si poslechněte on-line

Vodopád myšlenek, lavina představ a nápadů, hlasy v hlavě se ozývají jeden přes druhý a derou se na povrch… Nechte se strhnout zběsilým vyprávěním, které poodkrývá, jak těžké je vymanit se ze života v sociálně slabé rodině, pokud jste jen obyčejná slabá duše. Za novelu Svatá hlava, kterou jsme na Vltavě uvedli v premiéře v březnu letošního roku, obdržela Hana Lehečková Cenu Jiřího Ortena pro talentované autory. V podání Jakuba Albrechta si ji poslechněte on-line do 22. září.

Připravil: Jakub Albrecht
Připravila: Petra Lásková
Dramaturgie: Lenka Veverková
Zvuk: Tomáš Pernický
Zvuková spolupráce: Ondřej Gášek
Hudba: Jakub König alias Kittchen
Režie: Zuzana Burianová
Premiéra: 3. 4. 2020
Natočeno: v roce 2020

Zdeněk žije se svou matkou a babičkou v malé pohraniční vesnici. Nemá otce, práci ani přátele a je terčem posměchu a šikany. Není to však žádný chudáček, naopak to je svatý člověk obdařený nadpřirozenými schopnostmi, kterými může spasit celý svět. Pravidelně chodí do kostela, rád sleduje televizi a jezdí na kole. Dokonce se zaregistroval na internetové seznamce a setkal se s jednou dívkou. To všechno si zapisuje do svého sešitu. Jsou však všechny zážitky, které Zdeněk popisuje, pravdivé? Psychotická novela vykreslující život na pomezí reality a bludů nás svádí na scestí. Jak máme vypravěči věřit, když je duševně nemocný?

Jakub Albrecht

Cena Jiřího Ortena je udělována autorovi prozaického či básnického díla napsaného v českém jazyce, kterému v době vydání díla není více než třicet let. Prestižní ocenění se uděluje od roku 1987, od roku 2009 jej organizuje Svaz českých knihkupců a nakladatelů. Z 24 přihlášených titulů letos odborná porota nominovala kromě vítězné Svaté hlavy Hany Lehečkové také román o hiphopové komunitě Malej NY Přemysla Krejčíka a báseň v próze Mount Anne Ladislava Slezáka.

Spisovatelka, dramatička, zkušená rozhlasová autorka a redaktorka Hana Lehečková umně splétá zdánlivě nesystematický a nekontrolovaný proud myšlenek, zážitků, snů, fantazií a automatického psaní. Již od samotného začátku se ocitáme v hlavě hlavního hrdiny a díky absenci interpunkce jasně cítíme překotný rytmus, zapálenost a neuvěřitelnou touhu dostat ze sebe všechny radosti i křivdy, které Zdeněk prožívá.

Novela Hany Lehečkové je poskládaná z blouznivých a nespolehlivých zápisků schizofrenika žijícího v pohraniční vesnici. Autorka prostřednictvím této perspektivy důmyslně ohledává vnitřní i vnější okraje nemocného světa, ale i naší „normálnosti“.
Porota Ceny Jiřího Ortena v čele s Petrem A. Bílkem

V interpretaci Jakuba Albrechta vnitřní monolog ožívá a nabývá na dialogičnosti: nejistota střídá odhodlanost, naléhavost a překotná touha být vyslyšen se mísí s váhavou přemýšlivostí. Ani hlavní hrdina si už není jistý, co je vlastně pravda, a zpochybňuje téměř vše, co zažil.

V režii Zuzany Burianové vznikla silná a přesvědčivá četba, kterou hudebně doplňují potemnělé minimalistické melodie hudebníka Jakuba Königa alias Kittchena.

autor: Petra Lásková
Spustit audio