Cenu Jiřího Ortena dostala Hana Lehečková. Její psychotickou novelu Svatá hlava si poslechněte on-line

Vodopád myšlenek, lavina představ a nápadů, hlasy v hlavě se ozývají jeden přes druhý a derou se na povrch… Nechte se strhnout zběsilým vyprávěním, které poodkrývá, jak těžké je vymanit se ze života v sociálně slabé rodině, pokud jste jen obyčejná slabá duše. Za novelu Svatá hlava, kterou jsme na Vltavě uvedli v premiéře v březnu letošního roku, obdržela Hana Lehečková Cenu Jiřího Ortena pro talentované autory. V podání Jakuba Albrechta si ji poslechněte on-line do 22. září.

Připravil: Jakub Albrecht
Připravila: Petra Lásková
Dramaturgie: Lenka Veverková
Zvuk: Tomáš Pernický
Zvuková spolupráce: Ondřej Gášek
Hudba: Jakub König alias Kittchen
Režie: Zuzana Burianová
Premiéra: 3. 4. 2020
Natočeno: v roce 2020

Zdeněk žije se svou matkou a babičkou v malé pohraniční vesnici. Nemá otce, práci ani přátele a je terčem posměchu a šikany. Není to však žádný chudáček, naopak to je svatý člověk obdařený nadpřirozenými schopnostmi, kterými může spasit celý svět. Pravidelně chodí do kostela, rád sleduje televizi a jezdí na kole. Dokonce se zaregistroval na internetové seznamce a setkal se s jednou dívkou. To všechno si zapisuje do svého sešitu. Jsou však všechny zážitky, které Zdeněk popisuje, pravdivé? Psychotická novela vykreslující život na pomezí reality a bludů nás svádí na scestí. Jak máme vypravěči věřit, když je duševně nemocný?

Jakub Albrecht

Cena Jiřího Ortena je udělována autorovi prozaického či básnického díla napsaného v českém jazyce, kterému v době vydání díla není více než třicet let. Prestižní ocenění se uděluje od roku 1987, od roku 2009 jej organizuje Svaz českých knihkupců a nakladatelů. Z 24 přihlášených titulů letos odborná porota nominovala kromě vítězné Svaté hlavy Hany Lehečkové také román o hiphopové komunitě Malej NY Přemysla Krejčíka a báseň v próze Mount Anne Ladislava Slezáka.

Spisovatelka, dramatička, zkušená rozhlasová autorka a redaktorka Hana Lehečková umně splétá zdánlivě nesystematický a nekontrolovaný proud myšlenek, zážitků, snů, fantazií a automatického psaní. Již od samotného začátku se ocitáme v hlavě hlavního hrdiny a díky absenci interpunkce jasně cítíme překotný rytmus, zapálenost a neuvěřitelnou touhu dostat ze sebe všechny radosti i křivdy, které Zdeněk prožívá.

Novela Hany Lehečkové je poskládaná z blouznivých a nespolehlivých zápisků schizofrenika žijícího v pohraniční vesnici. Autorka prostřednictvím této perspektivy důmyslně ohledává vnitřní i vnější okraje nemocného světa, ale i naší „normálnosti“.
Porota Ceny Jiřího Ortena v čele s Petrem A. Bílkem

V interpretaci Jakuba Albrechta vnitřní monolog ožívá a nabývá na dialogičnosti: nejistota střídá odhodlanost, naléhavost a překotná touha být vyslyšen se mísí s váhavou přemýšlivostí. Ani hlavní hrdina si už není jistý, co je vlastně pravda, a zpochybňuje téměř vše, co zažil.

V režii Zuzany Burianové vznikla silná a přesvědčivá četba, kterou hudebně doplňují potemnělé minimalistické melodie hudebníka Jakuba Königa alias Kittchena.

autor: Petra Lásková
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...