Celý život byl solitérem a individualistou. Filmový kritik Pavel Branko a jeho Osudy
Jako zázrakem přežil koncentrák a stal se uznávaným filmovým kritikem, publicistou a překladatelem. Poslechněte si rozhlasové vzpomínky Pavla Branka.
Pavel Branko se narodil roku 1921 na lodi plující do Terstu. Otec se na ní plavil se svojí ruskou (ale jen podle zeměpisného určení) ženou jako vysloužilec 1. světová války. Pavel Branko vyrůstal v dělnické kolonii, příslušející k magnezitce na Hačave. Studoval v Bratislavě a už jako student se stal aktivním odbojníkem proti fašismu. Za tuto činnost byl Slovenským štátem odsouzen na doživotí, jako zázrakem přežil koncentrák a po roce 1945 se stal překladatelem a později uznávaným filmovým teoretikem a kritikem.
Přeložil do slovenštiny zásadní prozaická díla z ruštiny, angličtiny a němčiny, jazyku se věnoval i teoreticky. Je autorem řady esejí pro literární revui Romboid. Jako filmový kritik byl u počátků práce významných slovenských režisérů Nové vlny Juraje Jakubiska, Dušana Hanáka, Martina Hollého. Za celoživotní dílo věnované filmu dostal v roce 2007 cenu Slnko v sieti.
Pavel Branko je svědkem i kritickým glosátorem důležitých událostí a dějinných epoch v historii Československa i samostatného Slovenska. Je evropským intelektuálem, skeptickým ke katolicismu, je nicméně člověkem ducha.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.