Casa Carcano: dům jako totální umělecké dílo

15. září 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ico Parisi, Casa Carcano, 1949–1950

Jeden z mála zachovalých rezidenčních projektů italského architekta Ica Parisiho demonstruje jeho snahu o vytvoření totálního uměleckého díla, spojujícího architekturu, design a výtvarné umění v jeden organický celek. Vilu Carcano postavil architekt a designér Ico Parisi nedaleko slavného jezera Como v podstatě na začátku své kariéry.

V Comu působila řada modernistických architektů, včetně notoricky známého Giuseppe Terragniho – průkopníka italské moderny. Teprve po válce se dostal k vlastním teoretickým úvahám a uměleckým vizím.

Ico, Luisa a jejich ateliér

V roce 1947 se oženil s Luisou Aiani, která se stala jeho kreativní kolegyní. Parisi se intenzivně zajímal o vliv rozmanitých uměleckých disciplín a jejich propojení. Pod vlivem švýcarského architekta Alberta Sartorise hledal různost uměleckých výrazových prostředků.

Architektura, design a výtvarné umění se v jeho vizích spojily v jeden totální celek. Spolu s manželkou Luisou založil studio La Ruota, svobodomyslné kreativní centrum, které se brzy stalo proslulým a velmi navštěvovaným místem mnoha jejich přátel, umělců a designérů.

Ico Parisi, Casa Carcano, 1949–1950

Někteří z nich spolupracovali i na návrhu vily pro Franca Carcana ve městečku Masclianico. Samotná architektura vily kombinuje přísnost předválečného racionalismu s novými dynamickými detaily, jako jsou převislé střechy, zkosené tvary a zcela nová tektonika využívající organického tvarosloví.

Všechny kusy nábytku navrhl Parisi do vily Carcano na míru. Nejpůsobivějším prostorem je vstupní hala s vestavěnou pohovkou, která stojí uprostřed elegantně zakřivených linií. V interiéru se nacházejí unikátní detaily i prostorová řešení, včetně dynamického krbu, subtilního nábytku a uměleckých děl, které jsou posledním střípkem do finální syntézy všech uměleckých forem.

autoři: Adam Štěch ,
Spustit audio

Související