Casa Carcano: dům jako totální umělecké dílo
Jeden z mála zachovalých rezidenčních projektů italského architekta Ica Parisiho demonstruje jeho snahu o vytvoření totálního uměleckého díla, spojujícího architekturu, design a výtvarné umění v jeden organický celek. Vilu Carcano postavil architekt a designér Ico Parisi nedaleko slavného jezera Como v podstatě na začátku své kariéry.
V Comu působila řada modernistických architektů, včetně notoricky známého Giuseppe Terragniho – průkopníka italské moderny. Teprve po válce se dostal k vlastním teoretickým úvahám a uměleckým vizím.
Ico, Luisa a jejich ateliér
V roce 1947 se oženil s Luisou Aiani, která se stala jeho kreativní kolegyní. Parisi se intenzivně zajímal o vliv rozmanitých uměleckých disciplín a jejich propojení. Pod vlivem švýcarského architekta Alberta Sartorise hledal různost uměleckých výrazových prostředků.
Architektura, design a výtvarné umění se v jeho vizích spojily v jeden totální celek. Spolu s manželkou Luisou založil studio La Ruota, svobodomyslné kreativní centrum, které se brzy stalo proslulým a velmi navštěvovaným místem mnoha jejich přátel, umělců a designérů.
Někteří z nich spolupracovali i na návrhu vily pro Franca Carcana ve městečku Masclianico. Samotná architektura vily kombinuje přísnost předválečného racionalismu s novými dynamickými detaily, jako jsou převislé střechy, zkosené tvary a zcela nová tektonika využívající organického tvarosloví.
Všechny kusy nábytku navrhl Parisi do vily Carcano na míru. Nejpůsobivějším prostorem je vstupní hala s vestavěnou pohovkou, která stojí uprostřed elegantně zakřivených linií. V interiéru se nacházejí unikátní detaily i prostorová řešení, včetně dynamického krbu, subtilního nábytku a uměleckých děl, které jsou posledním střípkem do finální syntézy všech uměleckých forem.
Související
-
Symbolika imperiálních ambicí fašistické Itálie. Angiolo Mazzoni postavil stovky veřejných budov
Monumentální sloupové průčelí hlavní palermské pošty dominuje centru hlavního sicilského města Palermo. Stavbu představuje Adam Štěch.
-
Přední osobnost katalánského modernismu. O luxusních domech v Barceloně hovoří Adam Štěch
Luxusní bytové komplexy v Barceloně španělského architekta Antoni de Moragas i Gallissà jsou špičkovou ukázkou poválečné bytové architektury.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka