Bude termín „lockdown“ za pět let trapný? Udělat z něj neutrální slovo by mělo být kardinální ambicí literatury, říká David Zábranský
Knihy píše už dvacet let a jeho tématem je téměř vždycky svět, ve kterém se aktuálně nachází. Vystudovaný právník, spisovatel a publicista David Zábranský mluvil s Klárou Fleyberkovou v rámci Měsíce autorského čtení o motivaci k sepsání covidové novinky O jednom zachraňování života, o tom, proč své texty píše do mobilu, o bezzubosti „literatury po čtyřicítce“ a také o nástrahách deníkové formy. Vztah k pravdě má totiž prý dost komplikovaný.
Související
-
Bilerův MAČ. Poslechněte si zahajovací večer literárního festivalu s držitelem ceny Magnesia Litera
Nejen o oceněném románu Destrukce mluvila se Stanislavem Bilerem Klára Fleyberková.
-
Psát v osamění mi nevyhovuje. Potřebuju si povídat, nasávat historii i hysterii, říká Jaroslav Rudiš
Romány, povídky, texty, divadelní hry – tam všude se spisovatel a fanoušek vlaků, středoevropského prostoru a historie Jaroslav Rudiš cítí jako doma.
-
Babička, co sjíždí zábradlí. Při psaní je mi nejlíp v prostoru dětské svobody, říká Marka Míková
S Hanou Slívovou mluvila hudebnice, režisérka a spisovatelka Marka Míková, jejíž knížka Kabát a kabelka získala cenu Magnesia Litera za knihu pro děti a mládež.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.