Bohumil Hrabal: Divní lidé. Figurky z kladenských hutí v příběhu známém i z filmu Skřivánci na niti
Syrová každodenní skutečnost v kladenských hutích po únoru 1948. Prózu ze sbírky Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet čte Igor Bareš. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Ve vydání pořadu Pokračování za pět minut s datem 16. srpna se vydáme do kladenských hutí:
„Směnový mistr Podracký vstupoval do pásu za pásem, slunce pruhovalo jeho montérky, prošel třetí oddělení, čtvrté, vcházel do modrých tunelů příšeří, a zase do jasných, šikmých laťáků slunce, které ve zlatých tkalounech a pentlích pramenilo z pootevřených víček žaluzií, větracích věží cáglágru. Teď kráčel podle tichých brusek, karborundových kotoučů visících na zaprášených řetězích. U prohlížecího stolu seděli na lavicích brusiči, někteří leželi na šikmých prknech se zdviženým kolenem a paží založenou za hlavou jak hercoví kluci a filci. „Tak jste vzkázali,“ řekl směnový mistr, „že nepojedete. Jak si to představujete?““
Tak začíná jedna z povídek sbírky Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet Bohumila Hrabala. Prózy v ní obsažené zaznamenávají syrovou každodenní skutečnost v kladenských hutích po únoru 1948. Vedle ocelářských dělníků vystupují v povídkách Hrabalovy knihy jak přesvědčení i papíroví komunisté, tak zejména příslušníci „poražených tříd“ a zproletarizované inteligence (bývalé profese fungují v textu často jako přezdívky jednotlivých postav, např. Prokurátor, Kavárník, Kněz, Mlíkař), na šrotišti fabriky pracuje skupina trestankyň. Ústřední povídka Divní lidé zachycuje tuto pestrou společnost v okamžiku, kdy se rozhodla protestovat proti zvýšení plánu. Právě tehdy na jejich působiště přijíždějí filmaři hodlající natočit „budovatelskou svačinu“ s diskusí o nových zprávách z tisku.
Na podkladě těchto povídek vznikl rovněž film Jiřího Menzela Skřivánci na niti.
Související
-
Chata Bohumila Hrabala v Kersku
V posledním dílu cyklu o osudech objektů obývaných slavnými osobnostmi navštívíme místo, které Bohumil Hrabal rád navštěvoval a napsal tady řadu svých literárních děl.
-
Potkal jsem přítele, který se jmenoval Něžný barbar, říká Viktor Bezdíček
Ze své knihovny vybírá Viktor Bezdíček, redaktor nakladatelství Paseka. Setkání s knihami napříč prostorem a časem. Připravila Blanka Stárková.
-
Kladenské období Jiřího Koláře, Bohumila Hrabala a Vladimíra Boudníka
Jak duch místa, moderně se rozvíjející výstavba a prostor těžké práce v hutích a dolech inspirovaly a ovlivnily tvorbu tří výrazných osobností a umělců.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.