Bloumání s Habrovkou tentokrát ve znamení experimentálního písničkářství a post-ironického jazzu

17. říjen 2021

Dnešní Koncert bez hranic na Vltavě bude patřit opět dvěma hudebním projektům z programu Festivalu Habrovka. Nejprve uslyšíme společnou písňovou tvorbu Anny Štěpánové a Elišky Sýkorové a následně autorský projekt kytaristy Tomáše Miky a jeho kvarteta TokDat.

Oba projekty vznikly poměrně nedávno, nicméně jejich iniciátoři už mají za sebou bohaté muzikantské zkušenosti. Houslistka Anna Štěpánová v sólovém projektu nazvaném AN-NA rozvíjí možnosti spojení expresivního vokálu s houslemi a looperem. Absolventka Konzervatoře Jaroslava Ježka je mimo jiné členkou alternativní post-rockové skupiny Nauzea Orchestra. Sólové housle vrstvené ve zvukových smyčkách používá také během doprovázení tanečních lekcí v pražském Duncan Centre.

Pro koncert na Habrovce spojila síly s písničkářkou Eliškou Sýkorovu, jejíž skladby s poetickými texty doprovázené hrou na klavír nebo akordeon dobře znají diváci na festivalech Boskovice, Cool v Plotě nebo na Festivalu osamělých písničkářů v břevnovském klubu Kaštan. Kromě autorské tvorby Eliška působí také v komorním souboru Subito a s triem Chouette zpívá francouzský šanson. Program festivalového koncertu obě protagonistky představily ve vltavském studiu v úvodu pořadu.

S humorem napodobovat elektronickou hudbu akustickými prostředky

V jeho druhé části nás čeká neméně expresivní, nicméně čistě instrumentální hudba v podání jazzově progresivního kvarteta TokDat. Autorský projekt kytaristy Tomáše Miky je popisován jako kombinace syrového zvuku jazzového kvarteta a nekompromisních kompozic pohybujících se na hraně minimalismu a maximalismu, přičemž důraz je kladen především na rytmickou spletitost a na propojení jednotlivých nástrojových partů. To vše rozhodně platí, nejedná se ale jen o hudební umění pro umění, kdy je hráčská virtuozita a hudební komplikovanost hlavní devízou daného díla bez další přidané hodnoty.

Jak může posluchač sám posoudit, veškeré hudební prvky a nástrojové kombinace spíš účinně slouží osobnímu uměleckému vyjádření Tomáše Miky a jeho spoluhráčů – klavíristy Martina Konvičky, bubeníka Marka Urbánka a basisty Ondřeje Komárka. Všichni jmenovaní jsou vytíženými muzikanty v dalších kapelách a hudebních projektech různých žánrů. TokDat je pro ně oázou, kde mohou – jak sami říkají – napodobovat elektronickou hudbu akustickými prostředky, zapojit hudební humor a pop-kulturní odkazy a na základě autorského hudebního materiálu Tomáše Miky rozvinout své hráčské schopnosti do divokých kreací.

autoři: Anna Marie Hradecká , Zdeněk Přidal
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.