Blanka Kubešová: Let do Manchesteru

28. prosinec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Blanka Kubešová, česká spisovatelka žijící ve Švýcarsku

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Povídka o setkání na letišti z rukopisu české spisovatelky žijící ve Švýcarsku. Psychologická sonda do hlubin ženské duše i humorný nadhled. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Blanka Kubešová v letech 1963–68 pracovala postupně jako úřednice ve Státní knihovně, ve Správě činohry Národního divadla a v Krátkém filmu Praha. V srpnu 1968 emigrovala do Kanady (Toronto) a v roce 1969 přesídlila do Švýcarska, kde od roku 1980 byla vedoucí provozu v manželově restauračním podniku. V 80. letech začala pořádat literárně-hudební večery v Ženevě, Bernu, Curychu, a zejména v kavárně Roxy v Lucernu, v nichž hojně vystupovali čeští exiloví spisovatelé a umělci.

Od roku 1992 spolupracuje s Českým rozhlasem. Autorčina divadelní hra Nežádoucí objekty se umístila mezi finalisty soutěže Nadace Alfréda Radoka 98; v téže soutěži se mezi finalisty roku 2003 objevila také její hra Můj otec s velkým O.

Blanka Kubešová je autorkou scénáře televizního filmu Modrý kámen (režie Vít Olmer, 2004), který vznikl podle její prózy Černá v bílé, a spoluautorkou scénáře k dokumentu Přeplavu i Dunaj z cyklu ostravského studia České televize Příběhy železné opony.

Zvláštní postavení má v autorčině bibliografii próza Vltavěnka, portrét svébytné ženy, která se v mládí (po smrti snoubence a roztržce s autoritativním otcem) odstěhovala do provizorního obydlí u Svatojánských proudů, kde ve velmi spartánských podmínkách, obklopena zvířaty a nalezenými věcmi, strávila zbytek života.

Tvorba Blanky Kubešové vyrůstá ze spojení tradičního půdorysu psychologické prózy a autorčina sklonu k humornému nadhledu, ironii i sebeironii. Ústředními postavami jejích próz často bývají dívky nebo ženy, které v traumatizujících situacích prožívají vykořeněnost svých lidských osudů. Taková je i povídka Let do Manchesteru.

Účinkuje: Lenka Zbranková

Připravila: Alena Zemančíková
Režie: Jaroslav Kodeš

Natočeno v roce 2017.

autoři: Alena Zemančíková , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...