Beethoven z Ostravy: Ludwig van Beethoven: Symfonie č. 4. - Kristus na hoře Olivetské

21. září 2020

Beethoven 250: Kristus na hoře Olivetské, tímto jediným oratoriem Ludwiga van Beethovena  byl uvozen první z  řady 29 koncertů, které má až do 28. září v Moravskoslezském kraji na programu Svatováclavský hudební festival. Zahajovací koncert  ze dne 3. září začal v Katedrále Božského Spasitele v Ostravě 4. symfonií (1806), jejíž velkou část napsal Beethoven jako host prince Lichnovského, na zámku v Hradci nad Moravicí, ne příliš  vzdáleného od Ostravy.

Dirigováním této symfonie, kterou Robert Schumann přirovnal k „štíhlé řecké dívce mezi dvěma Northlandskými obry“, debutoval s Janáčkovou filharmonií Ostrava dirigent Petr Popelka, který se stal od této sezóny hlavním hostujícím dirigentem tohoto orchestru. Samotné oratorium op. 85 Kristus na hoře Olivetské v sobě spojuje dva výjevy z evangelia: Ježíšovu úzkostnou modlitbu v Getsemanské zahradě a jeho následné zatčení.

Diriguje: Petr Popelka
Účinkují: Jana Sibera (soprán), Richard Samek (tenor), Martin Gurbaľ (bas), Český filharmonický sbor Brno (Petr Fiala, sbormistr) a Janáčkova filharmonie Ostrava
Záznam zahajovacího koncertu Svatováclavského hudebního festivalu ze dne 3. září 2020 z Katedrály Božského Spasitele v Ostravě.
Připravila: Renáta Spisarová.

Jak sám dirigent Popelka v rozhovoru  potvrzuje, oratorium v sobě nese v mnoha ohledech  paralelu mezi postavou Krista a samotným Beethovenem. Hlavních pěveckých partů se zhostil Richard Samek a Jana Sibera, velkou roli sehrál také Český filharmonický sbor Brno. Pro pondělní vysílání pořadu Klasika plus připravila Renáta Spisarová, natáčel tandem František Mixa a Lubomír Výrek.

Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?