Až do morku kostí! Koncert JACK Quartet na Prague Sounds
Skladatel, saxofonista a dlouholetý podporovatel inovativních umělců newyorské downtownové scény John Zorn slaví sedmdesátiny. Zornova smyčcová kvarteta zahráli v Praze jeho dvorní interpreti. Záznam koncertu slavného JACK Quarteta ze dne 6. listopadu připravila Renáta Spisarová.
„Pánové z JACK Quartet jsou jedni z nejschopnějších a nejnadšenějších interpretů hudby Johna Zorna. Dokážou se opřít jak do drsných agresivních částí skladeb, tak si pohrát s momenty naplněnými karikaturní lehkostí,“ i takto se o jednom z nejslavnějších kvartet Spojených států psalo v New York Times.
Letos 6. listopadu zavítal do České republiky Jack Quartet už potřetí. Na festivalu Prague Sounds provedl díla populárního Johna Zorna, v New Yorku usídleného skladatele, který hraje také na saxofon, je hudebním producentem a dlouhodobě podporuje inovativní umělce newyorské downtownové scény. Ačkoli je Zorn označován často za „avantgardního“ hudebníka, jeho skladby jsou přístupné širokému publiku, a to svou vehemencí i niterností, agresivitou i melancholií, americkou nepředpojatostí užít veškerý hudební materiál.
V září 2023 oslavil John Zorn sedmdesátku. Ze záznamu koncertu k jubileu skladatele vybíráme z pražské La Fabriky tři smyčcové kvartety: o Kočce s devíti ocasy, Alchymistovi i Necronomicon, tedy hudbu, která pokryje Zornova tvůrčí léta od roku 1988 do 2013.
Nejposlouchanější
-
Radka Denemarková: Cukrář a Venuše. Tragická romance karlovarského cukráře a krásné varietní divy
-
Anna Bolavá: Do tmy. Příběh osamělé ženy, jejíž vášeň pro sběr bylin se mění v chorobnou posedlost
-
Viktorín Šulc: Etuda z odvrácené strany. Alois Švehlík a Vladimír Dlouhý na stopě brutálnímu vrahovi
-
David Drábek: Ptakopysk. Příběh bratrů Pospíšilových, šampionů v kolové
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.