Antonio Moresco: Světýlko

7. prosinec 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Příroda, strom, krajina, tráva, nebe, mlha, cesta, venkov

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Příběh muže, který v zapadlé vísce v horách nachází cestu sám k sobě. Z novely současného italského spisovatele čte Hanuš Bor. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Antonio Moresco (1947) patří k nejvýznamnějším současným italským spisovatelům. Jeho cesta ke slávě ale nebyla jednoduchá, dlouhá léta se potýkal s nepochopením a odmítáním ze strany nakladatelů. Tyto zkušenosti později popsal v knize Dopisy bez adresáta. K jeho stěžejním dílům patří monumentální trilogie Nestvořený svět, sugestivní výpověď, v níž vychází ze svých bouřlivých životních zkušeností, čtenářských vášní i originálního vnímání reality.

Novela Světýlko nese řadu autobiografických prvků, zároveň se odehrává na tenkém rozhraní reality a surreálna, kde se svět živých a mrtvých navzájem prolínají. Je to příběh muže, který v zapadlé vísce v horách, v úzkém sepětí s přírodou, přes poznání smrti nachází cestu sám k sobě.

Italský spisovatel Antonio Moresco

Podle knihy Antonia Moresca Světýlko byl natočen film, se kterým se seznámí i čeští diváci. Bude se promítat v pražském kině Lucerna 31. ledna 2019 od 18 hodin. Uvedení se zúčastní autor knihy, který ztvárnil jednu ze dvou hlavních rolí, a také oba režiséři snímku Fabio Badolato a Jonny Costantino.

Účinkuje: Hanuš Bor

Překlad: Alice Flemrová
Připravila: Marina Feltlová
Režie: Vít Vencl

Natočeno v roce 2018.

Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.