Antonio Moresco: Světýlko

7. prosinec 2018

Příběh muže, který v zapadlé vísce v horách nachází cestu sám k sobě. Z novely současného italského spisovatele čte Hanuš Bor. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Antonio Moresco (1947) patří k nejvýznamnějším současným italským spisovatelům. Jeho cesta ke slávě ale nebyla jednoduchá, dlouhá léta se potýkal s nepochopením a odmítáním ze strany nakladatelů. Tyto zkušenosti později popsal v knize Dopisy bez adresáta. K jeho stěžejním dílům patří monumentální trilogie Nestvořený svět, sugestivní výpověď, v níž vychází ze svých bouřlivých životních zkušeností, čtenářských vášní i originálního vnímání reality.

Novela Světýlko nese řadu autobiografických prvků, zároveň se odehrává na tenkém rozhraní reality a surreálna, kde se svět živých a mrtvých navzájem prolínají. Je to příběh muže, který v zapadlé vísce v horách, v úzkém sepětí s přírodou, přes poznání smrti nachází cestu sám k sobě.

Logo

Podle knihy Antonia Moresca Světýlko byl natočen film, se kterým se seznámí i čeští diváci. Bude se promítat v pražském kině Lucerna 31. ledna 2019 od 18 hodin. Uvedení se zúčastní autor knihy, který ztvárnil jednu ze dvou hlavních rolí, a také oba režiséři snímku Fabio Badolato a Jonny Costantino.

Účinkuje: Hanuš Bor

Překlad: Alice Flemrová
Připravila: Marina Feltlová
Režie: Vít Vencl

Natočeno v roce 2018.

Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.