Anton Bruckner: Symfonie č. 3
Nová brucknerovská nahrávka Mnichovských filharmoniků s dirigentem Valerijem Gergijevem. Poslechněte si recenzi Petra Vebera.
(…) Silným podnětem ke komponování bylo pro Brucknera seznámení s Wagnerovým Tannhäuserem a pak hlavně s jeho novátorskou operou Tristan a Isolda i osobně s jejím tvůrcem při premiéře díla v roce 1865 v Mnichově. Vzhledem k Wagnerovi se projevoval jako upřímný, až naivně nekritický obdivovatel. Je toto vše – patos, náboženská víra, naivní čistota, obdiv, svérázné hudební myšlení - přítomno v nahrávce Valerije Gergijeva a Mnichovských filharmoniků v případě Třetí symfonie? Ano i ne. Gergijev cítí a diriguje Brucknerovu nejcharakterističtější (a wagnerovskou) symfonii velkolepě, romanticky, nikoli asketicky. Ale nepřehání její patos. Dost na tom, kolik ho nahrávka dostává díky chrámové akustice a dlouhému dozvuku… Mnichovští filharmonikové hrají skvěle. Jemné kouzlení se zvukem ale není v dané akustice možné. A není moc možné ani v Brucknerově hudbě, vrstvené v plástvích, v odhaleném základním zvuku, zejména smyčců proti žesťům… Orchestr vydává Brucknerovy symfonie na vlastním labelu. Rozhodně jim nedělají ostudu. (…)
Nahrávka vyšla u labelu Warner Classics.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.