Anglické vánoční zvyky
Obecně se traduje, že vánoční stromky "přinesl" do Británie princ Albert, manžel královny Viktorie.
Ovšem ve skutečnosti první vánoční stromky se ve Spojeném království objevily již téměř o sto let dříve díky královně Charlotte, manželce krále Jiřího III. O vánočních zvycích v Anglii si v ranní Mozaice povídal s moderátorem Petrem Šrámkem Jaroslav Beránek.
Recept na tradiční anglický Christmas pudding
4 unce (114 g) hladké mouky 1/2 čajové lžičky soli po dvou lžičkách nového koření, skořice a muškátového oříšku 2 unce (57 g) mletých mandlí 8 uncí (227 g) třtinového cukru 8 uncí strouhaného loje 14 uncí (397 g) čerstvé strouhanky 6 vajec 1,5 libry (671 g) rozinek půl libry (227 g) kandovaných třešní půl libry sekané kandované pomerančové a citrónové kůry čtvrt pinty (0,142 l) brandy nebo rumu půl pinty (0,285 l) Guinnessu nebo jiného stoutu (irské černé pivo) 4 unce (114 g) vlašských ořechů a mandlí 1 strouhaná mrkev 1 strouhané jablko šťáva z jednoho pomeranče a nastrouhaná kůra z pomeranče
Ovoce, strouhané jablko a citrónová kůra se řádně promíchají s ostatními přísadami. Přidají se dobře našlehané vejce a poté ostatní tekuté přísady. Podle tradice přináší štěstí, když se při míchání myslí na nějaké přání. Těsto se nechá stát přes noc. Vymastí se dvě hluboké mísy a těsto se do nich vloží. Zakryje se promaštěným voskovým papírem a pevně se zabalí do utěrky. Poté se vše napařuje nebo se celá mísa ponoří do vařící vody. Vaří se šest hodin. Podává se na Boží hod vánoční, ale před tím se musí takto připravený puding dát opět v míse minimálně na dvě hodiny do vařící vody.
Nejposlouchanější
Jack London: Tulák po hvězdách. Román o utrpení a svobodě bezmocného jedince odsouzeného na doživotí
-
Jak jsem se protloukal, Cesta do Carsonu, Podivný sen a další příběhy Marka Twaina
-
Ivana Gibová: Babička©. Rafinovaná cesta do hlubin dětství
-
Friedrich Dürrenmatt: Proces o oslí stín. Komedie o hlouposti a jejích následcích
-
Jaroslav Seifert: Všecky krásy světa. Fragmenty ze vzpomínek českého básníka čte Rudolf Hrušínský
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor

Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.




