Americký symfonický sen. Zaposlouchejte se do slavných skladeb v podání špičkových orchestrů USA

19. březen 2023

V Poledních koncertech tohoto týdne se rozlétneme „za velkou louži“ a necháme se nést na křídlech slavných děl symfonického repertoáru v podání špičkových orchestrů Spojených států amerických. Každý den nás čeká jeden z nich.

Základem bude tzv. Velká pětka – the Big Five – jak se v Americe označuje pětice staroslavných orchestrů z měst severovýchodu USA: Newyorská filharmonie (ta byla založena už roku 1842), Bostonský symfonický orchestr, Chicagský symfonický orchestr, Philadelphský a Clevelandský orchestr. V sobotu se pak podíváme na západní pobřeží do Los Angeles a v neděli nás čeká texaský Dallas.

Co se snímků týče, můžeme se těšit na širokou plejádu skvělých nahrávek od těch staršího data, které dnes už mají punc legendárnosti (Leonard Bernstein, Eugene Ormandy a George Szell se svými orchestry), až po stále ještě žhavé a vzrušující novinky nedávných sezón (Gustavo Dudamel s Losangeleskou filharmonií nebo Yannick Nézet-Séguin s Philadelphským orchestrem).

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...