Alphonse Daudet: Obrana Tarasconu

9. květen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Josef Somr

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Josef Somr vypráví povídku francouzského spisovatele. Jedno z tartarinovských dobrodružství poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: Josef Somr
Připravil: Petr Turek
Překlad: Jaroslav Šonka
Režie: Ivan Chrz
Natočeno: v roce 2009

Klasik francouzské prózy druhé poloviny 19. století Alphonse Daudet (1840–1897) je znám především svou prvotinou Listy z mého mlýna a Podivuhodnými dobrodružstvími Tartarina z Tarasconu (1872). Bodrý Tartarin svými smyšlenými hrdinskými činy vytváří celé legendy. Nemyslí si ovšem o sobě, že lže, neboť, jak říká autor, „člověk z jihu nelže, ale mýlí se. Neříká vždycky pravdu, ale věří, že ji říká... Jeho lež je určitý druh přeludu.“

Próza s názvem Obrana Tarasconu je vybrána z Daudetových Pondělních povídek a patří k základním pilířům tartarinovské mytologie. Patrné jsou ovšem ozvuky francouzsko-pruské války 1870.

Daudetův svěží styl se stal jedním ze vzorů francouzské moderní prózy a jeho texty patří do zlatého fondu francouzského písemnictví 19. století.

autor: tur
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...