Alois Jirásek: Magdalena Dobromila Rettigová. Vlastenecká veselohra o trampotách s láskou
Historická veselohra z časů, kdy v Litomyšli působila česká vlastenka a autorka dodnes známé kuchařky Magdalena Dobromila Rettigová. V hlavní roli archivní inscenace z roku 1948 účinkuje Růžena Nasková. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Čtrnáct let prožil Alois Jirásek v Litomyšli, kde působil jako profesor českého jazyka, dějepisu a zeměpisu na tamějším gymnáziu. Když v roce 1874 do východočeského města přišel, ještě se mohl setkat s pamětníky, kteří Magdalenu Dobromilu Rettigovou osobně znali. Mezi uctivými a vřelými vzpomínkami si Jirásek vyslechl i několik štiplavých a uštěpačných. Svědčily o tom, že osobnost i působení vlastenecky probuzené Rettigové, nebylo všude přijímáno s pochopením.
Čtěte také
V roce 1900, v době, kdy už byl dávno součástí pražského literárního a uměleckého života, se k litomyšlskému působení Rettigové vrátil. A napsal historickou komedii, ve které slavná česká buditelka a učitelka mladých dívek pomůže vyřešit milostné trampoty mladé Lenky, rozhodující se mezi sňatkem z rozumu a sňatkem z lásky.
Hru autor věnoval Haně Kvapilové, která při premiéře 23. března 1901 hrála titulní roli v režii Jaroslava Kvapila. Za první světové války bylo uvádění veselohry cenzurou zakázáno pro její vlastenecké vyznění.
Od paní Pláničkové mám, že Rettigová, umírajíc žádala, aby ji snesli z postele a položili na podlahu. Učinila podobně jako Libuše, o které pověst vypravuje, že vidouc blížící se smrt, položila se na zemi a zemřela… Po letech, když už jsem byl nějaký rok v Litomyšli, nalezli v domě bývalé dívčí školy pod fortnou blíže špitálského kostelíka, kde Rettigová zemřela, v nějaké komoře zapomenutou truhlu a v ní leccos z domácnosti M. D. Rettigové, jmenovitě různé nádobí… Městská správa pak mne laskavě vyzvala, abych si, co chci, vybral z toho na památku. Vzal jsem si hliněnou, pěknou konvici empirového rázu na čaj. Po letech, to již v Praze, nabídl jsem ji druhé, nezapomenutelné M. D. Rettigové, paní Haně Kvapilové, jež tak znamenitě hrála v mé veselohře titulní úlohu, a paní Kvapilová přijala starou konvičku do svých sbírek.
Alois Jirásek: Z mých pamětí
Rozhlasovou inscenaci v roce 1948 natočil režisér Bohuš Hradil. V roli Magdaleny Dobromily Rettigové účinkuje Růžena Nasková, která si v letech 1947–1948 českou vlastenku zahrála i v inscenaci pražského Národního divadla.
Související
-
Nepříjemná ústřice. Skvělý Josef Kemr v britské komedii o nečekaném vyústění jedné služební cesty
Připomínáme 100 let od narození nezaměnitelného divadelního, filmového i rozhlasového herce Josefa Kemra. Poslechněte si, jak zazářil ve hře Gilese Coopera.
-
Valja Stýblová: Rychlík z Norimberka. Drama jedné podivné návštěvy v dobách normalizace
Poslechněte si příběh staré dámy, která přijela ze Západního Německa navštívit pražské příbuzné, ale jak se ukazuje, všem je na obtíž.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.