Ale co se vzdušnými pěšinami ptáků? Básníci Jan Frolík a Radek Štěpánek o přírodě i literatuře

21. březen 2022

O ptácích, rybách a další přírodě ve světě, v němž žijeme, a v literatuře si povídají jihočeští rodáci, básníci Jan Frolík a Radek Štěpánek. Jejich básně zazní ve vltavském Souzvuku v autorské i herecké interpretaci. Premiéru poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkují: Vladimír Krátký, Kryštof Bartoš
Dramaturgie: Alena Blažejovská
Režie: Radim Nejedlý
Premiéra: 21. 3. 2022
Natočeno: v brněnském studiu Českého rozhlasu

Letos se podle rozhodnutí České ornitologické společnosti stal ptákem roku zvonek zelený, jeden z nejrychleji ubývajících druhů v posledním desetiletí. Ornitologové tak chtějí upozornit, že ani ptáci považovaní za běžné tu s námi nemusejí být napořád.

Jan Frolík a Radek Štěpánek v Kardašově Řečici (2022)

O ptácích, rybách a další přírodě ve světě, v němž žijeme, a v literatuře si ve vltavském Souzvuku povídají dva jihočeští rodáci: básníci Jan Frolík (1948) z Kardašovy Řečice a Radek Štěpánek (1986), narozený v Prachaticích a nyní žijící v Telči. Autoři, které generačně dělí bezmála čtyřicet let, avšak spojuje niterný zájem o přírodu i literaturu, vyprávějí, vzpomínají a také odhadují, zda se – pokud jde o stav přírody dočkáme změny k lepšímu.

Přilétají za úsvitu,
zjevují se v holých větvích,
když je největší mráz a nejkratší den.
K oknu mě láká hemžení, prosí,
abych nezmeškal ani jeden střípek světla,
které nabízejí všem.

Radek Štěpánek

Vedle básní Radka Štěpánka zazní básně ze sbírek Jana Frolíka Seminář poezie, Útěcha z ornitologie, jeho dvojverší i haiku a také texty ze vzpomínkové sbírky Frantovo pole a jiná čtrnáctiverší. Rozhovory i autorské čtení obou básníků nahrála v Kardašově Řečici autorka pořadu. Další básně recitují herci Vladimír Krátký a Kryštof Bartoš pod režijním dohledem Radima Nejedlého.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.