Al Yaman
Na tom nejjižnějším cípu arabského poloostrova, který je z velké části pokrytý pouští, leží Jemen, stát jehož název zní v arabštině Al Yaman, což je též jméno skupiny s mezinárodním obsazením, která má základnu v Praze. Její zpěvačka, Ashwaq Abdullah Kulaib, přišla do Prahy původně studovat novinařinu. Aleš Hyvnar, multiinstrumentalista, skladatel a producent, ji objevil prostřednictvím Michala Ditricha, kapelníka skupiny Hypnotix, s níž zpočátku zpíval Bourama Badji ze Senegalu. Hyvnar tehdy hledal zpěváka či zpěvačku z nějaké africké či jiné vzdálené země a Ditrich mu tehdy doporučil Ashwaq. Druhé album skupiny, Insanyya, což znamená arabsky Lidskost, mělo křest počátkem letošního roku v pražské Akropoli, za účasti věhlasného americko-indického kytaristy a zpěváka, Amita Chatterjee.
Jemenská hudba není ve světě tak úplně neznámá, k její propagaci významnou měrou přispěla izraelská, ale původem jemenská zpěvačka Ofra Haza, která před dvaceti lety pronikla do mezinárodních hitparád, získala nominaci na Grammy a stala se jednou z prvních hvězd tehdy vznikajícího fenoménu world music. Díky repertoáru ovlivněném jemenskými kořeny se jí dařilo oslovit jak izraelské, tak arabské publikum, a dle slov Ashwaq jsou na ni náležitě hrdí i její krajané v Jemenu. Ashwaq i Aleš Hyvnar jsou hostu Čajovny Petra Dorůžky v pondělí 28. června, skupina Al Yaman vystoupí na Colours of Ostrava i dalších letních festivalech.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.