AI (umělá inteligence) píše umělecké texty. Jak, jaké a jak kvalitní?
Umělá inteligence a umělecké texty? Jak může vývoj AI ovlivnit oblast psané tvorby? Jaké to je mít umělou inteligenci za spolutvůrkyni povídky? O technologickém vývoji na poli jazykových modelů, emocích s ním spjatých i různých možných podobách budoucnosti umění mluví v ArtCafé Anna Herza Tydlitátová s komputační lingvistkou Kateřinou Lesch a producentkou a autorkou Annou Vošalíkovou.
Jazykový model je konstrukce používaná v oboru umělé inteligence, která se vytváří „učením“ na velkém objemu textových dat. Lze ho využít k automatickému vytváření nových textů s požadovanými charakteristikami – například e-mailů, ale dokonce i povídek nebo básní. Ty se mohou třeba podobat stylu určitého autora.
Související
-
Umění odpočinku. Jak si denně brát zpět své tělo, mysl a duši?
Advent by měl být časem klidu a míru, přitom bývá jedním z nejvytíženějších období v roce. Jak si vzít zpět své tělo, mysl a duši? ArtCafé moderuje Anna Herza Tydlitátová.
-
Jak vzdělávat malé digitální domorodce? Mlčet, ptát se, vzít do hry kód i papír
Jak a proč vzdělávat děti v oblasti kyberbezpečnosti, programování nebo umělé inteligence?
-
Pomocí vyprávění vtahujeme umělou inteligenci do příběhu lidstva. Co nám toto poznání přináší?
Tvůrci projektu Digitální spisovatel nechali umělou inteligenci napsat povídky. Čeho je umělá inteligence schopna? A jaké reakce takový experiment u lidí vzbuzuje?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.